Hristofyas: İhtiyatlı Bir İyimserlik İçerisindeyim

0
493
Hristofyas: İhtiyatlı Bir İyimserlik İçerisindeyim

Kıbrıslırum toplumunun 6. Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununda devam eden müzakerelerden ihtiyatlı bir iyimserlik içerisinde olduğunu söyledi.

Türkiye’de yayınlanan Reportare.com‘un sorularını yanıtlayan Dimitris Hristofyas bunun sebebinin Hristofyas-Talat görüşbirliklerinin bir kısmının Akıncı ve Anastasiadis tarafından kabul edilmesi ve Akıncı’nın garantiler konusunu görüşmeye hazır olması olarak sıraladı. Hristofyas şunları söyledi:

“Karamsar olmadığımı, ihtiyatlı bir iyimserlik içerisinde olduğumu söyleyebilirim. Bunun sebebi ise şu: Anastasiadis ve Akıncı arasındaki görüşmelerde şimdiye kadar başarılanların Hristofyas ve Talat arasında varılan görüş birliklerinin bir kısmının teyit edilmesini teşkil ettiğini söyleyebilirim. Sayın Akıncı ortaya koyduğu görüşlerle açtığı bir pencereyi garantiler konusuyla ilgili olarak olumlu gördüğümü söyleyebilirim. Sayın Akıncı garantilerin bugünkü şekliyle kalması durumunda Kıbrıslırumların tutumunun muhtemelen olumsuz olacağını bildiğini söyledi ve Kıbrıslırumların endişelerini de dikkate alacak düzeltmelerin yapılabilmesi için bunun görüşülmesi konusunu açık bıraktı. Avrupa Birliği üyesi, yeniden birleşmiş federal bir Kıbrıs’ın garantilere ve vasilere ihtiyacı olmadığı görüşündeyim ve Sayın Akıncı’nın bu konuyu görüşmeye hazır olmasını bu açıdan olumlu olarak değerlendiriyorum”.

Hristofyas röportajında Kıbrıslıtürklere ve Türkiye’ye de mesaj göndererek şunları söyledi:

“Mesajım sade ve net: Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler tarih ve yaşamın kendisi tarafından yeniden birleşmiş ortak bir vatan çerçevesinde barış içerisinde birlikte yaşamaya mahkûmdur. Türkiye’ye mesajım: her tür müdahaleden uzak bir şekilde, bizi rahat bıraksın, Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler sorunlarımızı çözelim. Türkiye’yle ilişkiler ana-yavru ilişkisi değil, kardeşçe ilişkiler olmalı diyen Mustafa Akıncı’yla hemfikir olmak ve bir şey daha eklemek istiyorum: Aynısı Kıbrıslırumlarla ilgili olarak Yunanistan için geçerlidir. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs aralarındaki sorunları çözerek barış, dostluk, işbirliği ve dayanışma koşullarını yaratabilirler. Kıbrıs halkı, Yunanistan halkı, Türkiye halkı için; üç halk için de ekonomik, sosyal, kültürel kalkınma koşullarını yaratabilirler. 2016’nın adamızdaki defakto bölünmenin sona ereceği yıl olması dileğiyle, size ve bütün Kıbrıslıtürk yurttaşlarımıza nice yıllar diliyorum”

Röportajın tamamını okumak için TIKLAYINIZ

 

gazeddakıbrıs