Hrant Dink davası: Erhan Tuncel’e Yakalama Kararı!

0
185
Hrant Dink davası: Erhan Tuncel'e Yakalama Kararı!

Hrant Dink cinayeti davası hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin verdiği bozma kararının ardından dava bu sabah başladı.
Mahkeme, Erhan Tuncel için yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi. Bozma kararıyla ilgili olarak duruşmaya gelmeyen sanıkların beyanlarının alınması için duruşmayı 3 Aralık'a erteledi. Bozma kararı sanıkların beyanları alındıktan sonra verilecek.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanan duruşmaya tutuklu sanıklardan Yasin Hayal, tutuksuz sanıklarından Hacı Salihoğlu katıldı.
Hrant Dink ailesinin katılmadığı duruşmada Fethiye Çetin, Hakan Bakırcıoğlu, İsmail Cem Halavurt, Bahri Belen’in aralarında bulunduğu müdahil avukatları ile sanık avukatları hazır bulundu.
Ayrıca duruşmayı aralarında Barış ve Demokrasi (BDP) milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü,  Aysel Tuğluk, bağımsız milletvekili Levent Tüzel ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.
Mahkeme heyeti, Yargıtay’ın verdiği bozma kararına karşı tarafların taleplerini aldı.
Tutuklu sanık Yasin Hayal, bozma kararını kabul etmedi. "Elinde kaset olan bir itirafci var; Erhan Tuncel ile birlikte suçu işleyip Rusya'ya kaçaçacığını söylüyor. Bu benim masum olduğumun kanıtıdır" dedi.
Tutuksuz sanık Salih Hacisalihoğlu bozma kararına uyulmasını istedi.
Tuncay Uzundal ve Ahmet İskender'in avukatı ise mahkemenin kararda direnmesini istedi.
Belen: Yargıtayın kararı önemli ama yetersiz

Dink ailesi avukatlarından Bahri Belen, Yagıtay’ın verdiği bozma kararına uyulmasını istedi.
Belen, Dink cinayetinde giden sürece dikkat çekti. Ardından Yasin Hayal'in tutuklandıktan sonra Orhan Pamuk'a tehditler savurmasını hatırlatarak "Demek ki bir avuç Trabzonlu değil. Arkalarında bir örgüt var ki tehdit ediyorlar" dedi.
Belen, geçtiğimiz günlerde Agos gazetesinin merdivenlerinin bordo maviye boyandığına da dikkat çekti.
Yargitay'in verdigi bozma kararina iliskin Belen, şunlari soyledi:
"Yargıtay'ın bozma kararında suç örgütü olduğunu tespit etmesi önemlidir. Ancak biz Yargıtayın söylediği gibi görünen veya bir kısmı görünmeyen örgütün çek senet örgütü olmadığını düşünüyoruz. Burada Yargıtay'ın çıkmaz sokağa girmesinin sebebi örgütü yanlış görmesidir. Yanılgı içinde. Ancak bozma kararı önemli. Yargıtay bozma kararına uyarsa bundan sonra mahkeme Yargıtay'ın işaret ettiği delilleri toplarsa bu örgütün söylediğimiz maddelerden yargılanmasına hukum kurmasının önünde engel yoktur."
Belen kamu görevlileri ile ilgili devam eden sürece dikkat çekerek "Kamu görevlileri ile ilgili yaptığımız şikayetler doğrultusunda Trabzon il jandarma komutanlığında davalar açıldı. Bu davalar ile birleştirilmesi halinde örgütün geniş boyutu ortaya çıkacak. Bizim birleştirme kararlarımız reddedildi. Kamu görevlileri ile ilgili AİHM etkin soruşturma yapılmamıştır saptaması yaptı. Yeniden suç duyurusunda bulunduk" dedi. 
Çetin: Yargıtay'ın kararı kullanıldı

Avukat Fethiye Çetin ise Dink ailesinin duruşmalara katılmama açıklamasına dikkat çekti.
"Sanık sandalyesine bakınca neden bu noktaya geldiğimizi görüyorsunuz. Örgütün diğer bağlantılarını ortaya çıkartmak için yola çıkmıştık. Yargitay 9. Dairesi, Dink hakkında Türklüğü aşagılamaktan aldığı cezayı onayan mahkeme. Dink, bir planin parçasi olarak öldürüldü. Plan, Dink'in suç olmayan cümlesinden onu mahkum ettirmek ve tescilli Türk düşmanı demekti. Dink, bu benim idamımdır diyordu. Hayal de Dink'i cezalandırmak istediğini söyledi. Bu itiraf yargıtay kararının nasıl kullanıldığını gösteriyor."
Savcı bozma kararına uyulmasını istedi

Mahkeme savcısı, Yargıtay'ın verdiği bozma kararına uyulmasını Yargıtay'ın bozma kararında bahsettiği hususlarının yerine getirilmesini istedi. Savcı ayrıca Erhan Tuncel'in suç vasfının aleyhine değiştiğini, duruşmaya katılmadığının da dikkate alınarak hakkında yakalama kararı çıkartılmasını talep etti.
Savcının talebinin ardından söz alan Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu, Tuncel'in rahatsız olduğunu belirterek rapor ve Tuncel'in adres bilgilerini mahkemeye sundu. Soruklu, Sanıkları merkeze alan bir örgüt yok. Ancak sanıklar dışında başka dava dosyalarındaki delillelerle ortaya çıkan geniş ve kaspamlı bir örgüt vardır. Müvekkilim mağdurdur. Yargıtayın bozma kararının kabul edilmesi halen cinayetle ilgili açık olan soruşturma dosyasının çıkmaza sokacaktır."