“HIRSIZLIK”

0
351
“HIRSIZLIK”

 

RUM ŞİRKETLER MUKAYYİTLİĞİ ELİYLE ŞİRKET HIRSIZLIĞI

Politis “Kıbrıs İfşa Oldu… Bir Şirket Daha Çalındı” başlıklı haberinde Rusya’da milyonlarca Euro’luk mal varlığı bulunan hissedarları Avrupalı büyük yatırımcılar ve yabancı bankalar olan “Spinel Developments Limited” sekreterinin imzasının sahtelendiğini, 28 Ağustos’ta Rum Şirketler Mukayyitliği’ne sahte kayıtlar yapılarak hisselerinin gerçek mal sahiplerinden, Virgin Adaları’nda kayıtlı başka bir şirkete devredildiğini yazdı.
Şirket hırsızlığının daha geçen cumartesi günü, şirketin temsilcisi olan avukatlık bürosu tarafından, Rum Şirketler Mukayyitliği’nin elektronik arşivinde yapılan araştırmada fark edildiğine işaret eden gazete “Şaşırtıcı olan, Şirketler Mukayyitliği yöneticilerinin hisselerin devri ve şirket yetkililerindeki değişiklikle ilgili belgelerdeki sahtelemeyi saptamamasıdır” ifadesini kullandı.

Gazete, hırsızlığın Rum polisine şikâyet edildiğini, Rum Başsavcılığı’nın ve Elektronik Suçla Mücadele Birimi’nin (MOKAS) haberdar edildiğine işaret ederek şunları da yazdı:

“Şirketler Mukayyitliği birimi tarafından çok ciddi bir şirket hırsızlığı vakası daha hizmet merkezi olarak Kıbrıs’ı uluslararası alanda iyiden iyiye ifşa ediyor.

Bu konu çok ciddidir çünkü Kıbrıs, çok zor bir dönemde, hizmet sektöründeki payını korumaya çalışıyor. Spinel Developments Limited halen Rusya’da (havaalanları gibi altyapı çalışmaları da dâhil) çok büyük öneme sahip yatırımlarda bulunuyor ve Avrupalı büyük yatırımcılar ve uluslararası bankalar tarafından yönetiliyor.

Yetkili birimin benzer şekilde, tamamı Rus menfaati olan ve Rusya’da 200 milyonluk mal varlığı bulunan 10 civarında şirket hırsızlığı saptandığını itiraf ettiği Meclis Dilekçeler Komitesi’nin son toplantısında, gerekli tedbirlerin alındığı söylenmesine karşın, şirket hırsızlığı sorunu varlığını sürdürüyor.”