Her karbonhidrat kötü değildir

0
158
Her karbonhidrat kötü değildir

Özellikle biraz kilo alan ve diyete başlamayı düşünenlerin ilk hareketi karbonhidratı kesmektir.

Bu kısmen doğru olmakla birlikte, hiç farkında olmadan aldığınız ve aslında karbonhidrat yerine koymadığınız besinler de var.

Yapılan reklamlar veya paketlerin üzerinde bulunan yanlış bilgilendirme notları yüzünden, pek çok kişi yediğinin kendisini zayıflatmak yerine, kilo aldırabileceğini fark etmiyor.

Kilo vermek bir disiplin işi olduğu kadar, aynı zamanda bilinçlenme ve besinleri tanıma sürecidir.

Eğer ne yediğinizi bilirseniz, ne kadar yiyeceğinizi ayarlamanız daha kolay olacaktır.

Diyette olun veya olmayın, bedeninizi en sağlıklı gıdalarla beslemeyi tercih etmelisiniz.

Sağlıklı yaşam demek, yediklerinizin en olduğunun farkına varmak ve bu yaşam biçimini öğrenmek demektir.

Bazı efsanelere inanarak, kulaktan dolma duyumlarla hareket ederseniz, yanlış beslenir ve farkında olmazsınız.

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın, karbonhidratların hepsi zararlı değildir. Siz sadece neyi ve ne kadar yiyeceğinizi ayarlamalısınız.

İşte gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz karbonhidratlar ve yememeniz gerekenler:

Mısır gevreği diyet bir yiyecek gibi algılanmışsa da, aslında bir karbonhidrattır ve vitamin, minerallerle güçlendirilmiş olsa da, yedikten sonra sizi uzun süre tok tutmayacaktır.

Mısır gevreği yerine yulaf tercih edin. B vitamini, lif ve enerji vermesi açısından değerli bir besindir. İyi bir karbonhidrattır ve cildinizi besler.

Fıstık ve hatta fındık bile karbonhidrattır. Onların kalorisi oldukça yüksektir. Onun yerine  bağışıklık sistemi ve cilt sağlığı için E vitamini içeren bademi tercih edebilirsiniz. Badem düşük kalorisi ve antiinflamatuar bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Pirinç özellikle akşam saatlerinde yememeniz gereken bir karbonhidrattır. İnsülin direnciniz için zararlı olan bu besin yerine daha iyi bir karbonhidrat tercih etmelisiniz.

Kahverengi pirinç daha fazla lif içerdiği için beyaz pirince oranla daha sağlıklıdır. Ayrıca protein, vitamin B ve E içerir.

Beyaz ekmek elbette lezzeti güzel ve bizim mutfağımızda ekmek önemli bir yere sahip ancak sağlıklı bir karbonhidrat sayılmaz. Vücutta hızla yükselerek, kan şekerinizi yükseltir, çabuk acıkmanıza neden olduğu gibi, kalorisi yüksektir.

Kepekli ve tam buğday ekmeği gibi rafine edilmemiş yiyecekler, sizi uzun süre tok tutar ve vücuttaki salınımı yavaştır. Kan şekeri seviyenizi düşük tutar ve tatlı isteğinizi frenler.

Hepimiz cipsleri, kızartmaları seviyoruz ancak hem sağlıksız, hem çok yüksek kaloriye sahipler. Ancak göz sağlığı ve sinirler için gerekli olan A vitamini açısından güçlü olan tatlı patatesii, enerji vermesi ve uzun süre tok tutması için tüketebilirsiniz.