Harmancı: “Zorlukların en yakın tanığı bizleriz”

0
1271

Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu 26-27 Kasım tarihlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA) tarafından Gaziantep’te düzenleniyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı da, Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu’na katılmak üzere Gaziantep’e gitti.

26-27 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek forumda yerel makamların mültecilerin ve göçmenlerin yaşamlarını iyileştirmeye yönelik çözümleri ana hatlarıyla ele alınacak ve yerel düzeyde göç ve zorla yerinden edilmeye yanıt olarak uluslararası işbirliğini geliştirme fırsatları tartışılacak.

“Çözüm ortaklığı yapacağız”

Başkan Harmancı, aldığı davet ile katılacağı etkinlikte 27 Kasım Çarşamba günü “İnsan onurunu korumak: Temel hizmetlere erişimi teşvik eden yerel yönetimler” konulu bir konuşma yapacak.

Etkinliğin önemine ilişkin Gazete 360‘a konuşan LTB Başkanı Harmancı, farklı bir çok ülkeden belediye başkanları ve etkili isimlerin konuşmacı olarak katılacağı foruma davetli olarak katılıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuya büyük önem verdiklerini kaydederek, Gaziantep’te farklı ülkelerden mevkidaşları ile biraraya gelme fırsatı yakalayacaklarını ifade eden Harmancı, bu konuda çözüm ortaklığı yapacaklarını vurguladı.

“Zorlukların en yakın tanığı bizleriz”

Özelde Lefkoşa’nın genelde ise KKTC’nin büyük bir göçmen nüfusa ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Harmancı, göçmenlerin temel hak ve hizmetlere erişimde zorluklar yaşadıklarını, bunun da en yakın tanığının yerel yönetimler olarak kendilerinin olduğunu belirtti.

Ülkemizde belediyelerin yetki alanlarının oldukça kısıtlı olduğunu, buna rağmen sosyal hizmet alanında bir çok ilke imza atan bir belediye olduklarını vurgulayan Harmancı, yaşanan zorlukların çözümünü kolaylaştırmak için bir reformun acil ihtiyaç olduğunu belirtti.

Belediyelerin bu rolü etkin bir şekilde oynayabilmesinin önemli olduğunu, bunun için de yetki paylaşımının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Aktörler arasındaki ortaklık ve ağların güçlendirilmesi hakkında konuşulacak

‘Acil Durumdan Dayanıklılığa ve Kalkınmaya’ temasıyla iki gün boyunca sürecek forum kapsamında katılımcılar ve yerel aktörler bir araya gelerek Türk belediyeleri ve dünya genelindeki yerel yönetimler arasında göç ve yerinden edilmeye yönelik şehir düzeyinde verilen yanıtlara dair iyi uygulamaları paylaşacak. Ayrıca, şehirler düzeyinde ortaklıkların kolaylaştırılması ve göç ve yerinden edilme bağlamlarında ilgili aktörler arasındaki ortaklık ve ağların güçlendirilmesi hakkında konuşulacak.

Forumun temel çıktılarından biri de göç ve yerinden edilme konusundaki yerel çözümlere ilişkin küresel ve bölgesel düzeyde kabul edilmiş ilkelerin uygulanmasına yönelik iyi uygulamaları yansıtan 2019 Gaziantep Bildirgesi olacak. Bildirge, ilgili tartışmaları beslemek üzere Küresel Mülteci Forumu (GRF), GFMD ve Belediye Başkanları Mekanizması, İnsan Hareketliliği, Göç ve Kalkınma için Küresel Belediye Başkanları Forumu ve UCLG Kongresi ile de paylaşılacak.