Güzelyurtlu davasında karar

0
313

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2005 yılında meydana gelen Güzelyurtlu cinayeti ile ilgili olarak, Türkiye’yi kınadı. Davada, Türkiye Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti, tarihte ilk kez sanık kürsüsünde birlikte mahkemenin karşısına çıktı.

AİHM’de bugün alınan karara göre, mahkeme, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti ile suçluların cezalandırılması konusunda ‘işbirliği’ yapmaktan’ kaçındığını vurgulayarak, adaletin yerine gelmediğine hükmetti.

Mahkeme, Türkiye’nin suçluları iade etmeyerek, 2.protokolü (yaşama ve soruşturma hakkı) ihlal ettiğini belirtti. Karar, Türkiye aleyhine oybirliği ile alınırken, Kıbrıs Cumhuriyeti için 15 olumlu 2 olumsuz oy çıktı. Kararla birlikte Türkiye, Güzelyurtlu ailesine, 68 bin Euro ve 10 bin Euro mahkeme masrafını tazminat olarak ödeyecek.

Mahkeme, davayla ilgili olarak her iki devletin de yükümlülükleri olduğunun da altını çizerek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin söz konusu davada gerekenleri yaparak, Türkiye’den suçluların iadesini istediğini, bunun başvurusunu yaptığını ve yine suçlular hakkında Interpol üzerinden ‘kırmızı bülten’ çıkardığını belirtti.

Mahkeme ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin,  Türk tarafının iddia ettiği ‘delilleri verme’ noktasında da kurallara aykırı bir şey yapmadığına hükmetti. Yine karara göre, Türkiye’nin, suçluların cezalandırılması konusunda ‘minimum’ çaba harcadığını da belirtti.