Güney Kıbrıs’ta Covid 19 Teşhisi Konan Doktor Konuştu

0
590

Güney Kıbrıs’ta testleri pozitif çıkan 2 kişiden biri olan Lefkoşa Genel Hastanesi, Kardiyoloji Bölüm Başkanı Dr Chrysostomos Kokkinos, geçtiğimiz hafta İngiltere seyahatinden dönmüş ve iddialara göre, belirgin semptomları olmasına rağmen dönüşünden hemen sonra hastenede göreve başlayarak hasta kabul etmişti. Test sonuçları çıkana kadar Kokkinos’un 5 gün boyunca hastanede görevde olduğu belirtiliyor.

Güney Kıbrıs’taki Lefkoşa Genel Hastanesi de karantina altına alınırken, Dr Kokkinos konuyla ilgili ilk defa konuştu ve bazı semptomlarına rağmen hemen test yaptırması konusunda meslektaşlarının ve çeşitli otoritelerin paniğe gerek yok çağrıları nedeniyle vazgeçtiğini belirtti.

Kokkinos, İngiltere’den Kıbrıs’a Gatwick havaalanı üzerinden Easyjet havayollarına ait bir uçakla 3 Martta geldi ve hemen görevine başladı.

Sağlık Bakanlığı doktorun adaya dönüşünde semptomlar gösterdiğini açıklarken, Philenews’a açıklamalarda bulunan doktor, 3 Martta adaya döndükten sonra ertesi gün acil olarak çağrıldığını ve o dönemde herhangi bir belirti taşımadığının ve İngiltere’nin de yüksek risk altındaki ülkeler listesinde olmadığının altını çizdi.

Dr Kokkinos, adaya döndüğünde sadece kas ağrıları olduğunu ve bunu da yolculuk yorgunluğuna bağladığını ifade ederken, hastenedeki meslektaşları ve konuyla iligli çeşitli uzmanların kendisini hemen test yaptırmaktam vazgeçirdiğini ama semptomların sürmesiyle kendi ısrarıyla test yaptırdığını belirtti.

Güney Kıbrıs’ta Sağlık Bakanlığı şimdi, doktorun gördüğü hastaların ve temas halinde olduğu sağlık personelinin izini sürmeye çalışıyor.

Güney Kıbrıs’ta Covid-19 testleri pozitif çıkan Milano’dan adaya dönen 25 yaşındaki kişiyle ilgili de konuşan Rum Sağlık Bakanı, havaalanında, evde kalması ve kamusal alanlara çıkmaması konusunda uyarıldığı, 26 Şubatta yapılan ilk testlerinin ise negatif çıktığını ancak 5 Martta semptomlar göstermesi üzerine yeniden yapılan testlerde sonuçların pozitif olduğunu belirtti.

 

Katimerini