Güçlü aday Akıncı

0
997

CMIRS, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Mustafa Akıncı’nın ilk turda %31.92 halk desteği ile en güçlü aday olduğunu belirledi.

Kıbrıs Gazetesi‘nin haberine göre Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi (CMIRS) üç ayda bir yaptığı anket çalışmasına ek olarak güncel konuları içeren yeni araştırmasında cumhurbaşkanlığı seçimi ve bu güne kadarki en güvenilen cumhurbaşkanı ve başbakan gibi siyasi hayatımızı da yansıtan bazı bulguları araştırdı.

Araştırma sonuçlarına göre Cumhurbaşkanlığı’na yeniden aday olması durumunda en güçlü aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu.

Anket çalışmasında henüz cumhurbaşkanı adaylarının isimleri belli olmadığından, mecliste temsil edilen siyasi partilerin başkanları (Cemal Özyiğit hariç) ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın isimlerinden oluşan bir liste oluşturuldu.


Akıncı’ya yüzde 31.92 destek

CMIRS Direktörü Mine Yücel, son günlerde gündeme girmeye başlayan konulardan biri olan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili ankete katılanlara soru yönelttiklerini söyledi.

Mustafa Akıncı, Tufan Erhürman, Ersin Tatar, Kudret Özersay, Serdar Denktaş ve Erhan Arıklı’nın isimlerinin yer aldığı olası aday listesinde, Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı seçiminin en güçlü adayı konumunda olduğunu belirten Yücel, “Detaylı olarak incelendiği zaman Akıncı, en çok farklı kesimden oy alır aday durumundadır” dedi.

Yücel, ankete katılanların yüzde 31.92’sinin Akıncı’yı, yüzde 20.61’inin Tatar’ı, yüzde 16.36’sının Erhürman’ı, yüzde 11.11’inin Özersay’ı, yüzde 5.45’inin Denktaş’ı, yüzde 4.85’inin Arıklı’yı desteklediğini belirterek yüzde 9.7’lik kesimin ise kararsız olduğunu söyledi.