Girit Adası Yakınlarında Yeni Tekne Faciası

0
144
Girit Adası Yakınlarında Yeni Tekne Faciası

Teknede 700'ün üzerinde göçmenin bulunuyor olabileceği ifade ediliyor.
Büyük bir balıkçı teknesi olduğu belirtilen tekne, Girit Adası'nın 75 deniz mili güneyinde, yarım batmış olarak bulundu.
Yuanistan'ın iki sahil güvenlik botu ve iki helikopterle yürüttüğü arama – kurtarma çalışmaları yürütüyor. Ayrıca bölgede bulunan 4 gemiden de kurtarılan göçmenleri güverteye almaları istendi.

Teknenin nereden yola çıktığı ve nereye gitmeye çalıştığysa henüz net değil. Yunan yetkililer, kurtarılan göçmenlerin milliyeti konusunda da henüz bir çalışma yapılmadığını, önceliğin arama – kurtarma çalışmalarına verildiğini söylüyor.
Mart ayında Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan göçmen anlaşması öncesinde, İzmir'in Dikili ilçesi ve Çanakkale'den yola çıkan göçmenler Yunan adalarına ulaşmaya çalışıyordu.
Ancak anlaşmanın Ege Denizi'ndeki göçmen trafiğini durma noktasına getirmesi üzerine göçmenlerin Libya'dan İtalya'ya ulaşmak dahil farklı güzergahlârı denemeye başladığı belirtilmişti.
Hava şartlarının iyileşmesiyle birlikte daha fazla sayıda göçmenin Akdeniz'i geçerek Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalıştığı belirtiliyordu.
Birleşmiş Milletler, 2016'nın başından bu yana Akdeniz'i geçmeye çalışırken ölen göçmen sayısının 2 bin 500'ü aştığını açıklamıştı.