Galler’de Kadınlar Piskopos Olabilecek

0
188
Galler'de Kadınlar Piskopos Olabilecek

Anglikan Galler Kilisesi’nin resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Galler’de artık kadınlar da piskopos olabilecek.
Galler Kilisesi İdari Birimi, kadınların piskopos olmasına olanak tanıyan yasa tasarısını Lampeter’deki Galler Trinity Saint David Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıda karara bağladı.
Yeni yasa tasarısı uzun ve hararetli bir tartışmanın akabinde yapılan tek kademeli oylamanın sonunda kabul edildi. Karara göre toplumda bu yeni durumu henüz kabul edemeyenlerin olabileceği ihtimaline karşın, seçilen kadın piskoposların sıfatlarının yanına Kilise’nin kararını teyit edecek “code of practice” ibaresi konulacak.
Kararla ilgili yaptığı açıklamada Galler Başpiskoposu Dr Barry Morgan şöyle konuştu:
“Bu, Galler Kilisesi için tarihi bir gündür. Son derece memnunum. Kararın böylesine büyük bir çoğunluk tarafından kabul görmesi karşısında çok etkilendim fakat gene de piskoposlar olarak da bu karar karşısında hayal kırıklığına uğrayanları da düşünüp onlara yönelik çalışmalar yapmalıyız.”
Morgen ayrıca Kilise üyelerini işaret ederek “Karar aşamasında gösterdiğiniz tutum için sizlere teşekkür ederim. Umuyorum ki hepiniz bu yeni görev tanımını hazırlama konusunda bize itimat göstereceksiniz” dedi.
Başdiyakoz Peggy Jackson ise “En doğru zamanda kadınların da piskopos seçilebilmesi kararını alan Galler Kilisesi’ne müteşekkirim. Bu çok içime sinen bir karar oldu. Şimdi dikkatimizi bu karardan rahatsız olanlara yönelterek, ait oldukları kilisenin bu kararını benimseyebilmeleri için elimizden geleni yapmalıyız" diye konuştu.
Kadınların dini görevlere getirilmesi tüm dünyada tartışılan bir konu. Roman Katolik Kadın Rahipler Derneği’nin verilerine göre, dünyada sadece 124 kadın rahip ve 10 kadın papaz bulunuyor, ancak Vatikan bu kadınların dini rollerini tanımıyor.

bianet