FLAS! ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kıbrıs’a Geliyor

0
205
FLAS! ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kıbrıs'a Geliyor

GAZETE360

Bir süredir Kıbrıs sorunuyla ilgili perde gerisinde yoğun bir diplomasi trafiğinin devam ettiği söylenirken, NewYork'tan gelen yeni haber ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin önümüzdeki haftalarda adaya bir ziyaret gerçekleştireceği oldu.

Kerry'nin Güney Kıbrıs'a yapacağı ziyarette Kıbrıs soruna odaklanması bekleniyor.

Katimerini Gazetesi'nin haber sitesinde Nikolaos Stelgias imzasıyla yayınlanan habere göre, geçtiğimiz saatlerde Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ve Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis ile ABD Başkanı Barack H. Obama ve Dışişleri Bakanı John Kerry bir araya geldiler. Bu toplantıda, önümüzdeki dönemde Kerry’nin Kıbrıs’a ziyareti karara bağlandı. İki tarafın gerçekleştirdiği zirvede, Rum tarafı ABD’ye Doğu Akdeniz’de sergilemekte olduğu “yapıcı rolden” dolayı teşekkürlerini sunarken, ABD tarafıysa Anastasiadis’i Kıbrıs Müzakerelerinin başlamasına yönelik harcadığı çabalardan dolayı tebrik etti.

Kathimerini’ye göre Kerry'nin adaya ziyareti ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da teyit edildi ancak ziyaretin zamanıyla ilgili henüz detaylı bilgi verilmedi.

Geçtiğimiz gün de Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanlarınca Kıbrıslı Türk ve Rum Temsilcilerin karşılıklı olarak Türkiye ve Yunanistan'ı ziyaret etmesi konusunda mutabakata varılmış, bu gelişme de perde gerisinde yürütülen yoğun diplomasi trafiğinin bir göstergesi olarak yorumlanmıştı.

Siyasi gözlemciler, John Kerry'nin adaya yapacağı ziyaretin de ABD'nin Kıbrıs sorununa bundan sonraki süreçte çok daha aktif bir rol oynayacağına işaret olduğu yorumunda bulunuyor.