Filistin İlk Defa BM Genel Kurulu’na Hitap Etti

0
167
Filistin İlk Defa BM Genel Kurulu'na Hitap Etti

Filistin ilk defa "Üye olmayan gözlemci devlet" statüsüyle, Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile BM Genel Kurulu'na hitap etti.

BM 68. Genel Kurulu'nda Filistin adına, üye ülkelere hitap eden Filistin Devlet Başkanı Abbas, yaptığı konuşmada, BM'den kalıcı barış sağlanması için İsrail'e baskı yapmasını istedi.

Mahmud Abbas, İsrail ile ilişkileri konusunda, ''Amacımız Filistin ve İsrail arasındaki tüm sorunları çözmek için tam ve nihai bir barış anlaşmasına ulaşmaktır'' dedi. Abbas, üye ülkelere, Filistin topraklarında, İsrail'in yerleşim yeri inşaatlarının durdurulması için uluslararası eylem çağrısında bulundu.

 

Barış Penceresi Daralıyor

Filistin Devlet Başkanı Abbas,  '' Filistin-İsrail çatışmasını sona erdirmek için barış penceresi daralıyor, fırsatlar azalıyor'' dedi.

Uluslararası toplumun müzakereleri zayıflatacak herhangi bir eylemi kınayıp durdurma konusundaki taleplerinin devam ettiğini bildiren Abbas,  Filistin topraklarında, özellikle de Kudüs'te, yerleşim yeri inşaatlarına devam edilmesini buna örnek olarak gösterdi.

Abbas, ''sözde Oslo anlaşmaları'' ve yol haritalarıyla gündeme gelen iki devletli çözümün, işgal edilmişFilistin toprakları üzerinde, gerçekleri değiştirmek amacındaki İsrail'in devam eden yoğun yerleşim yeri inşaatlarıyla paramparça edildiğini ifade etti.

''Bu yerleşimlerin yasa dışı ve gayrimeşruluğu üzerine, dünya ülkeleri, uluslararası ve bölgesel kuruluşlar ve Uluslararası Adalet Mahkemesi arasında uluslararası bir fikir birliği bulunuyor'' diyen Abbas, İsrail halkının barış istediğinden emin olduğunu ve çoğunluğun barış için iki devletli çözümü desteklediğini bildirdi.

Abbas konuşmasında ayrıca, soruna sağlanacak çözümle, gelecekte İsrail'in 57 Arap ve Müslüman ülke tarafından tanınmış olacağını, her iki ülke halkının refah ve ilerleme umutlarını gerçekleştirmek için Filistin ve İsrail devletinin bir arada barış içinde var olacağını dile getirdi.

BM Genel Kurulu'na hitabında, yıl başından beri devam eden şiddette, 27 Filistinli vatandaşın öldürüldüğünü, 951 vatandaşın yaralandığını belirten Abbas, ''özgürlük ve barış mücadelecisi  5 bin Filistinlinin'' ise tutsak olduğunu kaydetti.

Öte yandan, BM 68. Genel Kurulu kapsamında New York'ta resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkevi'nde verdiği resepsiyona katılan Abbas, ABD Başkanı Barack Obama' ile de ikili bir görüşme gerçekleştirmişti.

 

AA