Fed’in Geri Çekilmemesi İçin Üç Neden

0
125
Fed’in Geri Çekilmemesi İçin Üç Neden

ABD Merkez Bankası Fed, bu hafta Açık Piyasa Komitesi toplantısını gerçekleştirecek. Piyasadaki genel kanı toplantıdan geri çekilmeye başlama kararı çıkacağı yönünde. Geçen hafta içinde ABD’den birden fazla kalemden gelen güçlü veriler Fed’in aylık 85 milyar dolarlık varlık alımını azaltmaya başlayacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi. Potomac Research Group'un analistlerinden Greg Valliere, “Veriler beklentileri destekledi ancak Fed’in bu haftaki toplantıda aylık alımların azaltma kararı açıklama şansı yüzde 50” dedi. Piyasalar Aralık’ta kesin bir geri çekilme beklemese de birçoğu Ocak ya da Mart ayına kadar kesin bir açıklama gelmeyeceğini düşünüyor.

ÜÇ ANA NEDEN

Goldman Sachs bankasının analizleri ise müşterilerine Fed’in neden bu haftaki toplantıda geri çekilmeyeceğini üç ana nedenle açıkladı.

EKONOMİK VERİLER

Bankanın raporunda ilk dikkat çekilen konu ekonomik veriler oldu. Analistler, Ekim ayı verileri istihdam konusunda bugüne kadar ki en iyi rakamları verse de Fed yetkililerin enflasyonu yakından takip etmeye devam edeceğine inanıyor.

SÖZLE YÖNLENDİRME YAPMADAN HAREKET ETMEZ

Goldman yetkilileri Fed’in geri çekilmeye önceden açıklama yaparak başlayacağını, bu haftaki toplantıda böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğunu belirtti. Analistler, Fed içinde geri çekilmenin başlaması ve nasıl olacağı konusunda fikir birliği çalışmalarının devam ettiğine inandıklarını da belirtti.

BEKLENTİLER

Goldman analistleri her ne kadar piyasalar geri çekilme için Aralık ayını sıkça telaffuz etse de az sayıda kişinin bu konuda hem fikir olduğunu ifade etti.

OCAK YA DA MART

Analistler Fed’in geri çekilmeye Ocak ya da Mart’ta başlayabileceğini belirtti.