Evsizlere hapis cezası!

0
141
Evsizlere hapis cezası!

Macaristan parlamentosu evsizlerin sokakta yatmasını yasaklayan bir kanun çıkardı. Yeni kanunun ardından sokakta kalmayı sürdüren evsizler, kamu görevlerinde çalıştırılabilecek veya hapis cezası alabilecek.

Başkent Budapeşte’te sokakta yaşayan evsizler ise hükümetin, aldığı kararla gündemi değiştirmeye çalıştığını öne sürüyor.

İçişleri Bakanlığının hazırladığı yasa, üçte iki çoğunluğa sahip merkez sağ partinin oyları ile parlamentodan geçti. Muhalefet ise yasayı insanlık dışı olarak niteledi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Karoly Kontrat, evsizler için yeteri kadar barınma merkezi olduğunu söyleyerek yasayı savundu. Kontrat, “Macaristan sokaklarında hiçbir evsizin donarak ölmesini istemiyoruz. Bu yüzden Budapeşte’de 700 barınak inşa ettik” diye konuştu.

Parlamento binası önünde toplanan evsizler ise suçlu durumuna düşürüldükleri gerekçesi ile yasayı protesto etti. Sadece başkent Budepeşte’de yaklaşık 10 bin evsizin yaşadığı tahmin ediliyor. Barınma merkezlerinin kapasitesinin ise 6 bin olduğu öne sürülüyor.

 

euronews