Esnaf ve Zanaatkarlar Odası: ‘Zammı Kabul Etmeyeceğiz’

0
286
Esnaf ve Zanaatkarlar Odası: 'Zammı Kabul Etmeyeceğiz'

GAZETE360

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga GAZETE360'a yaptığı değerlendirmelerde açıklanan bütünlüklü projelerin temelini zammın oluşturduğuna işaret ederek, "herkes ortalama olarak %20'lik bir zamla karşı karşıyadır" dedi.

Orta ve uzun vade için açıklanan projelerin zaten halihazırda konuşulen ve bilinen şeyler olduğunu söyleyen Tulga, en temel vazgçelimez olan elektriğe yapılan zamla yaşam seviyesinin aşağıya çekileceğini ve halkı daha da yoksullaştıracağını belirtti.

"Esnaf ve KOBİ'leri bu rakamlar iki kez vuracak çünkü onlar hem konutlarının hem de işyerlerinin faturlarını karşılıyor" diyen Tulga, daha önce oda yönetim kurulunun aldığı karar doğrultısunda bu zammı kabul etmeyeceklerini belirtti.

"Biz lüks tüketime getirilecek ek vergilerin bir fonda toplanmasıyla KIB-TEK'in borcunun bir süreç içerisinde kapatılabileceğini söyledik. Çünkü en yüksek maliyet borcun getirdiği faizdir ve bu 13 kuruş civarında bir maliyet artışı yaratmaktdır. Ancak bunu defalarca dile getirmemize rağmen ne yazık ki dikkate alınmadık" şeklinde konuştu.

"Zam yaparak, hükümet üretimi ve yaşam seviyesini geriletmeyi tercih etti. mevcut kriz daha da büyüyecek" diyen Tulga, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nın yapılan açıklamaları değerlendirerek önümüzdeki süreç ile ilgil ibir yol haritası belirleyeceğini açıkladı.

Tulga Bakan Sennaroğlu'nun katılımcılık ilkesine vurgu yapmasının da zam açıklaması yapıldıktan sonra anlamsız olduğunun altını çizdi.