Eski politbüro üyesi Bo Şilai’ya ömür boyu hapis

0
169
Eski politbüro üyesi Bo Şilai'ya ömür boyu hapis

Parti gazetesi Halkın Günlüğü'ndeki bir başyazıda kararın, liderliğin yolsuzluğun kökünü kazıma kararlılığını gösterdiği ileri sürüldü.

Bo Şilai rüşvet almak, zimmete para geçirmek ve görevi kötüye kullanmaktan suçlu bulundu.
Ancak pek çok analist davanın, bir zamanlar partinin politbüro üyesi ve Çin'in en popüler siyasetçilerinden birinden kurtulmanın yasal kılıfı olduğu kanısında.
64 yaşındaki Çinli siyasetçi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
Bo'nun tüm siyasi haklarından hayat boyu mahrum edilmesine ve kişisel varlığına el konmasına hükmedilen kararda, ünlü siyasetçinin "görevini kötüye kullandığı, ülkeye ve halka büyük zarar verdiği" ifadeleri yer aldı.
Partinin yıldızına ömür boyu hapis
Bo Xilai, Chongqing kentinde görevdeyken, ekonomide büyük bir sıçrama yaratmış, organize suçlara karşı başlattığı savaşla da 30 milyonluk kentte halkın büyük desteğini kazanmıştı.
Kültür Devrimi dönemini hatırlatan "nostaljik" uygulamaları ve ayyuka çıkan yolsuzluk iddialarıyla Pekin'in tepkisini çeken Bo'nun sonunu İngiliz işadamı Neil Heywood'un öldürülmesi olayı hazırladı.
Çin Komünist Partisi'nin yolsuzlukla imtihanı olarak değerlendirilen dava, Heywood'un ölü bulunması ile başladı.
Soruşturma sırasında Bo'nun eşi olan Gu Kailai'nın iş anlaşmazlığı nedeniyle İngiliz işadamını zehirleyerek öldürdüğü ortaya çıktı.
Cinayeti itiraf eden Çinli siyasetçinin eşi ertelemeli idam cezasına çarptırıldı.
Çin'de "asrın davası" olarak nitelendirilen ve ülke gündemini uzun süre meşgul eden dava 22 Ağustos günü görülmeye başlandı.
5 gün süren ve eşinin de aleyhinde tanıklık yaptığı Bo Şilai hakkındaki bütün suçlamaları reddetti.

bbctürkçe