Eroğlu Ban Görüşmesi Bu Gece

0
169
Eroğlu Ban Görüşmesi Bu Gece

BM 68. Genel Kurulu çalışmaları çerçevesinde Kıbrıs sorunu konusunda temaslarda bulunmak üzere geçtiğimiz Pazar günü New York’a giden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami, New York’taki temaslarını sürdürüyor.

Temaslar çerçevesinde Eroğlu bu gece de BM Genel Sekreteri ile görüşecek. Kıbrıs müzakere sürecinin ne zaman başlayacağı konusunda henüz bir netlik yokken, Türkiye ve Yunanistan taraflarının özel temsilcilerin ilk kez karşılıklı olarak ziyareti konusunda uzlaşması, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin adaya ziyaretinin gündeme gelmesi perde gerisinde yoğun bir diplomasi tarfiği yürütüldüğüne işaret olarak yorumlanıyor.

Bu çerçevede Eroğlu ile Ban görüşmesinde Türk tarafının Genel Sekreter'e poziasyonunu iletmesi ve müzakerelerin başlaması için çağrı yapması açısından da önemli bir görüşme olacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Gül de NewYork'ta BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada müzakerelerin en geç bir ay içinde başlaması gerekliliğine işaret etmişti.

BM Genel Kurulu'na ilk kez hitap eden Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis'in de Türkiye'ye karşı dikkatli bir üslup kullanması Güney Kıbrıs'ta muhalifleri tarafından eleştirilse de Türkiye'nin süreçteki rolü açısından olumlu kabul ediliyor.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve heyetinin NewYork'taki temaslarını tamamlamasıyla 30 Eylül Pazartesi günü adaya dönmesi bekleniyor.