Erdoğan:Amerika Sözünü Tutmazsa Harekatımız Devam Edecek

0
3021

Erdoğan, Amerika verdiği sözleri tutmazsa harekatımız çok daha büyük kararlılıkla devam edecek” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Soçi kentinde Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda konuştu.

Putin ile görüşmenin ana gündeminin Suriye’deki gelişmeler olacağını ve Rusya ile işbirliğini ve bölgedeki diğer gelişmelerin konuşulacağını ifade eden Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:”Rusya ile tesis ettiğimiz mekanizmalar sayesinde ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız sürekli temas halindeler. Milli paralarla ticareti kolaylaştıracak mutabakat muhtırasını imzaladık.”

“Barış Pınarı Harekatı’nın 2 temel hedefi bulunuyor ilki 32 kilometre derinliğinde 444 kilometre Irak sınırından Cerablus’a olan bölgede buranın terör örgütlerinden temizlenmesidir. Şimdiye kadar 2 bin 200 km karelik alan teröristlerden arındırılmış, 160 yerleşim biriminde kontrol sağlanmıştır.

“ABD ile vardığımız mutabakata göre bölgedeki tüm teröristlerin çıkartılması için bugün son gün. Saat 22.00 itibariyle süre bitiyor. Birimlerimiz süreci sahada takip ediyor. Amerika’nın ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz.”

“9 Ekim’den bu yana 775 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 7 kahraman askerimiz, 79 Suriye Milli Ordusu mensubu kardeşimiz ve 20 sivil vatandaşımız terör örgütünün saldırılarında şehit olmuştur.”

‘Güvenli bölgeye, Rakka ve Deyrizor’un dahil olması halinde 2 milyon Suriyeli yerleştirilebilir’

“Barış Pınarı Harekatı ile güvenli bölge haline getirilecek bölgede 1 milyon ile Rakka ve Deyrizor’un da dahil olması halinde 2 milyon Suriyeli yerleştirilebilir.”

“Suriye’nin bu kritik döneminde Rusya ile ilişkilerimizi daha da artırmayı arzu ediyoruz. Türkiye ile Rusya terörle mücadele konusunda hemfikir. Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması konusunda hemfikirdir. Barış Pınarı Harekatı bunu garanti altına almıştır.”

Erdoğan, 17 Ekim’de harekata ara verilmesinden bu yana YPG güçlerinden 700-800 çekilme söz konusu olduğunu, 1200-1300 kadarının da süratle çıkmaya devam ettiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ateşkesin uzatılması yönündeki çağrısına ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, “Şahsıma gelmiş bir teklif yok. Macron bu tür şeyleri teröristlerle görüşüyor. Bizim bu süreç içerisinde muhatabımız Fransa olmamıştır, görüşmelerimizi Amerika ile yürüttük. Şimdi o da kendisine göre bir şey çıkarmaya çalışıyor” dedi.

Kaynak:bbctürkçe