Erdoğan’a Can Dündar Sorusu

0
500

Cumhurbaşkanı olarak Almanya’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Recep Tayyip Erdoğan Berlin’de Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel ile görüştü. Erdoğan ve Merkel görüşmenin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi. İkili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantıda Can Dündar’dan Gülen Hareketi’nin Almanya’daki durumuna, ekonomik ilişkilerden yargı bağımsızlığına ve Suriye’ye kadar birçok konu ele alındı.

Erdoğan: Can Dündar bir ajandır, Merkel: Bu konuda aramızda ihtilaf var

Erdoğan, Almanya’da yaşayan gazeteci Can Dündar ile ilgili gelen bir soruya “Can Dündar’ın bir ajan olduğunu, devletin sırlarını ifşa ettiğini ve 5 yıl 10 aya mahkum olduğunu biliyorsunuzdur. Bu kişi kaçıp Almanya’ya gelmiştir. Bu şekilde başka kişi olsa ve Almanya istemiş olsa ben iade ederim. Olayın aslı budur. Bilmenizde fayda var.” şeklinde cevap verdi.

Merkel ise Can Dündar konusunda Erdoğan’la aralarında ihtilaf olduğunu söyledi. Merkel, “Basın toplantısına katılmaması tamamen Can Dündar’ın kendi kararıdır.” dedi.

Merkel: Gülen Hareketi ve PKK’yı aynı değerlendirmek için delile ihtiyaç var

Merkel, gazetecilerden Gülen Hareketi ile ilgili gelen soruya Almanya’da terör örgütü kabul edilen PKK ile aynı şekilde değerlendirilmeleri için “daha fazla bilgi ve kanıta ihtiyaç duyduklarını” belirterek cevap verdi. Merkel, “PKK, Almanya’da yasaklıdır. Gülen Hareketi konusunda daha çok nesnel bulguya ihtiyacımız var. PKK ile aynı katagoride değerlendirmemiz için daha çok bilgiye ihtiyacımız var. Araştırmalarımız devam ediyor.” ifadelerini kullandı. Merkel, bazı tutuklularla ilgili henüz iddianamelerin bile hazır olmadığının altını çizerek bunun muğlak bir durum ortaya çıkardığını söyledi.

Erdoğan: Türk yargısını eleştirme hakkınız yok

İki lider Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşlarının durumu konusuna da değindi. Erdoğan, “Türkiye’de yargı bağımsızdır.” diyerek Alman gazetecilere “Türkiye yargısını eleştirme hakkınız yok.” dedi. Erdoğan, “Bazen benim de hoşuma gitmeyen kararlar oluyor ama kabul ediyorum. Saygı duyarsınız duymazsınız o ayrı bir konu.” şeklinde konuştu. Yargı kararlarını kabul etmenin demokrasinin gereği olduğunu kaydetti.

Merkel ise “Tutuklu Alman vatandaşları ile ilgili toplam beş vaka var. Somut olarak bu konuları ele alıyoruz.” ifadelerini kullandı. Şansölye, bu konuların çözülmesi için yarın tekrar görüşeceklerini dile getirdi.

Erdoğan ve Merkel’in basın toplantısından satırbaşları şu şekilde:

Merkel:

-Camilere yapılan saldırılar kabul edilemez. Karşılıklı güven ortamını daha da sağlamlaştırmak niyetindeyiz.

– Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşları var. Bu konuların çözülmesi için yarın tekrar görüşeceğiz.

-Ekonomik açıdan istikrarlı bir Türkiye istiyoruz.

-Göç konusunu ele aldık. Türkiye olağan üstü bir performans swergiliyor.

-İdlib’de kırılgan bir durum var. Ekim ayının ortasında 4’lü zirve yapmayı düşünüyoruz.

-Belli konularda farklı görüşlerimiz var. Ben konuşulması taraftarıyım. Bu sorunlar konuşarak çözülebilir.

-PKK, Almanya’da yasaklıdır. Gülen Hareketi konusunda daha çok nesnel bulguya ihtiyacımız var. PKK ile aynı katagoride değerlendirmemiz için daha çok bilgiye ihtiyacımız var. Araştırmalarımız devam ediyor.

– (FETÖ sorusu ile ilgili) bazı vakalarda iddianamenin bile hazırlanmadığı durumlar var. Bunlar çok muğlak oluyor. Darbeyi kınıyoruz. Gülen Hareketi’ni PKK ile aynı konumda değerlendirmemiz için Almanya’da daha çok bilgiye ihtiyacımız var.

-Tutuklu Alman vatandaşları ile ilgili toplam beş vaka var. Somut olarak bu konuları ele alıyoruz.

-Can Dündar konusunda ihtilafların olduğu ortada. Basın toplantısına katılmaması tamamen Can Dündar’ın kendi kararıdır.

Erdoğan:

-Merkel’le görüşmemizde bir süredir çalışmayan iş birliği mekanızmalarını yeniden çalıştırmayı ele aldık.

-Ekonomimizin sağlam temeller üzerinde olduğunu Merkel’e ifade ettim. Ekonomi alanında gelecek tehditleri bertaraf etme gücündeyiz.

-Almanya ile “kazan-kazan” anlayışıyla ekonomik ilişkilerimizi sürdürmeyi istiyoruz.

-Terör örgütleriyle mücadelede iş birliğimizin güçlenerek devam etmesini istiyoruz. Hukukun üstünlüğü ve bağımsız yargıya saygı çerçevesinde mahkemelerimizin aldığı kararlara saygı demokrasiye saygının gereğidir.

-FETÖ’nün yüzlerce mensubu buralarda bulunuyor. Birbirimize olan öz güvenle kimi yakalıyorsak bunu teslim etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. Aramızda suçluların iadesi anlaşması var. Burdan hareketle ülkelerimizin huzuru için güvenlik noktasında çok büyük önem arz ediyor.

-Türkiye yargısını eleştirme hakkınız yok. Bazen benim de hoşuma gitmeyen kararlar oluyor ama kabul ediyorum. Saygı duyarsınız duymazsınız o ayrı bir konu.

-Enver Altaylı ismini verdiniz. Ben sorsam Enver Altaylı’yı tanır mısınız diye sorsam, bilir misiniz ? Türk yargısı acaba bu kişiyi niçin tutuklamış ? Onun için yargıya saygı durmak zorundayız.

-Ekonomi, dijital teknoloji, savunma sanayi konusunda atacağımız ortak adımlar var.

-Can Dündar’ın bir ajan olduğunu. Devletin sırlarını ifşa ettiğini ve 5 yıl 10 aya mahkum olduğunu biliyorsunuzdur. Bu kişi kaçıp Almanya’ya gelmiştir. Bu şekilde başka kişi olsa ve Almanya istemiş olsa ben iade ederim. Olayın aslı budur. Bilmenizde fayda var.

Bellevue Sarayı’nda Steinmeier tarafından askeri törenle karşılanan Erdoğan Merkel ile buluşmasının ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Erdoğan gün içerisinde kaldığı otelde Alman iş adamlarıyla bir araya gelecek.

Akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan ile birlikte yeniden Bellevue Sarayı’na giderek Steinmeier’in onuruna verdiği özel devlete katılması bekleniyor.

Cumartesi sabahı Erdoğan çalışma kahvaltısında Merkel ile ikinci görüşmesini gerçekleştirecek.

Merkel: Türkiye’de insan hakları görmek istediğim seviyede değil

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye’de insan haklarının durumunu ve tutuklu Alman vatandaşları konusunu gündeme getireceğini söyledi.