Erdoğan-Putin zirvesi: İdlib’de ateşkes sağlanacak mı?

0
173

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün Soçi’de gerçekleştirecekleri görüşme, son bir aydır yürütülen “İdlib diplomasisinin” en önemli ayaklarından birini oluşturuyor.

Aslında Eylül sonu ya da Ekim başı gerçekleşmesi öngörülen Erdoğan-Putin zirvesi, Rusya ve İran destekli rejim güçlerinin sahadaki askeri hareketliliğini artırarak, İdlib’e geniş kapsamlı bir askeri operasyon sinyalini vermesi ve konunun aciliyet içermesi üzerine öne çekildi.

Tahran’da Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımıyla gerçekleştirilen ancak İdlib’e operasyonun önlenmesi açısından somut bir sonuç yaratmayan zirveden sadece 10 gün sonra gerçekleşecek Soçi görüşmesinin en önemli konu başlığı ateşkesin sağlanıp sağlanamayacağı olacak.

Türkiye’nin İdlib’de birinci hedefi ateşkes. Bu olamıyorsa, en azından Türk ve Rus istihbarat yetkililerinin ‘teröristler ile ılımlı muhalefeti ayrıştırmak’ için yürüttüğü çalışmalar tamamlanana kadar Suriye ordusunun operasyonunu ötelemek.

Erdoğan’ın ateşkes konusunu bir kez daha masaya getireceğinin mesajını, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Cuma günü verdi.