Erdoğan Konuştu: TSK Gereğini Yaptı

0
189
Erdoğan Konuştu: TSK Gereğini Yaptı

 

Türkiye Başbakanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası Şerif ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Düşürülen Suriye helikopterine yönelik bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı angajman kurallarının değiştirildiğini hatırlatttı ve "TSK tarafından gereği yapılmıştır" dedi.

Erdoğan, konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Biz Silahlı Kuvvetlerimize belirli alanlarda yetki veririz. Bildiğiniz gibi Suriye konusunda özellikle angajman kurallarına yönelik yetkilendirme yaptık bir kaç ay önce.

Sınır ihlali gibi durumlarda bu kuralların işletileceğini açıkladık. Bu olayda 2 km sınır ihlali söz konusu. Uyarılara kulak asmayınca bu defa kurallar işletilmiştir. TSK tarafından da gereği yapılmıştır, olay budur."

 

'DÜNYA GÖRMÜYOR'

Başbakan Suriye'de yaşananlarla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. BM Güvenlik Konseyi'ni ülkedeki şiddet karşısında hareketsiz kalmakla eleştiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Nedense çok ciddi bir dezenformasyonla karşı karşıyayız. Sadece kimyasal silahlar üzerinden hareket ediyoruz. Kimyasal silahı kullanmak da suçtur, konvansiyonel silahları kullanmak da suçtur.

Bir tanesinde bin 700 kişi öldü, öbüründe 110 bine yakın insan öldü. 110 bine yakın insanın ölümü gözardı ediliyor, bu konuşulmuyor sürekli olarak bin 700 konuşuluyor. Olaya böyle baktığınız zaman bir soykırım söz konusu. Şu anda 7 milyon insan sığınmacı konumundadır. 5 milyon kendi ülkesi içinde göçmen oldu, 2 milyonu farklı ülkelere gitti. Türkiye olarak açık kapı politikasıyla ev sahipliği yapıyoruz. Dünya hala bunları görmüyor. St. Petersburg'da bunları konuştu.

Sayın Obama, "BM Güvenlik Konseyi felç olmuştur" ifadesini kullandı. Bu tablo felç tablosudur. Bu felç olan BM Güvenlik Konseyi'ni düzeltmek daimi üyelerin sorumluluğundadır."

 

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

Erdoğan, üzerindeki çalışmaların tamamlandığı 'demokratikleşme paketi'ne ilişkin ise şunları söyledi:

"Bugün çalışmamızın ilk etabını tamamladık ve şu anda görevlendirmeleri yapmak suretiyle arkadaşlarımız redaksiyonlarını yapacaklar ve ay sonuna kadar bende sadece demokratikleşme paketine yönelik bir basın toplantısıyla bunu basına açıklayacağım."