Erdoğan: “Gençler sarhoş dolaşsın istiyorlar”

0
275
Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , CNR Fuar Merkezinde düzenlenen TÜMSİAD Uluslararası Kobi Şurası ve TÜMEXPO Genel Ticaret Fuarı'nın açılışında konuşuyor.

Başbakan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

– Türkiye , 12 Eylül'ün öncesinde yani hazırlık döneminde de gençlerini, kazanımlarını, birikimlerini enerjisini maalesef heba etti. Türkiye asıl büyük bedeli, 12 Eylül müdahalesinden çok daha önce 27 Mayıs 1960 müdahalesinde ödemiştir…

– Hukuk içinde özgürlüklere sınırsız saygımız var. Ama hukuk dışında başkalarının özgürlük alanlarına müdahale edilirse, tüm güvenlik güçlerimizle bizler de hukukun verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanırız.

– Dün saatlerce yeni demokratikleşme paketini arkadaşlarımızla müzakere ettik. İnşallah yarın akşam son maddeleri görüşüp bitireceğiz. Ondan sonra zannediyorum öbür hafta büyük ihtimalle geniş basın toplantısıyla demokratikleşme paketimizi açıklayacağım.

– İnşallah bugünün sorunlarını da gelecekte yine istişareyle, diyalogla çözüme kavuşturacağız. 76 milyonun bir ve beraber yaşayabileceği, birbirinin hukukuna saygı duyacağı, birbirinin özgürlüklerine, birbirinin yaşam tarzlarına hürmet göstereceği bir Türkiye istiyor ve bunu inşa ediyoruz.

– 11 yıl içinde çok önemli reformlar yaptık. Çok önemli dönüşümler gerçekleştirdik. 27 Mayıs’ın, 12 Eylül’ün 28 Şubat’ın izlerini büyük oranda temizledik.

– Ama bir alandaki başarısızlığımızı huzurunuzda açık açık dile getirmek istiyorum. Ana muhalefet ve muhalefet partilerinin zihniyetini değiştiremedik.

– Şimdi 28 Şubat’ta sermayenin katkısı yok muydu? Yazılı ve görsel medyanın katkısı yok muydu? Ben onlar niye hala yargılanmıyor, niye hesaba çekilmiyor diye merak ediyorum…

– 12 Eylül’ün 33. yıldönümünde yeni darbe yapmış bir ülkeye ‘hayırlı olsun’ ziyaretine giden CHP ’lilerin zihniyeti ortada… Bu millet artık ebediyen CHP’ye tek başına iktidar vermeyecektir. Zira darbelere çanak tutanlara bu halk iktidar vermemiştir, vermeyecektir.

ALKOL DÜZENLEMESİ
– Kimsenin yaşam tarzına karışmıyoruz. Yaşam tarzıma karışılıyor diyen bana bunu söylesin, il başkanlarıma söylesin.

– Bunu neden söylüyorlar, bir alkol düzenlemesi yaptık o yüzden söylüyorlar. Gençler sarhoş dolaşsın istiyorlar…

SURİYE
– Biz de diyoruz ki ölüm, ölümdür. Kullanılan silah ne olursa olsun, ister kimyasal, ister diğer silah türleri olsun. Bunla da öldürüyorlarsa onla da öldürüyorlarsa, bunların hepsini aynı kategori üzerinden değerlendirmeliyiz. Suriye'nin insanlığa karşı bunun bedelini, bu rejimin bunun hesabını vermesi gerekir.

– Esed rejimi bugüne kadar hiç bir taahhüdünü yerine getirmemiş, verdiği sözlerin tamamını çiğnemiş ve bu yolla daha fazla katliam yapabilmek için zaman kazanmıştır, zaman kazanmaya devam ediyor.

– Biz Şam rejimine kimyasal silahların teslimi noktasında da güvenmiyoruz.

– Türkiye'nin bir kaç ilinde Esed için sokağa çıkanlar var. Çatışmaya girenler var. Bunları yine söylüyorum CHP milletvekilleri var. Türk bayrağının yakıldığı gösterilerde en önde yer alıyorlar.

GEZİ PROTESTOLARI
– Şu anda ülkemizdeki Gezi olaylarının arkasında da başka olayların arkasında da CHP vardır, CHP milletvekilleri vardır. Olaylar görüntüler bunu açıkça gösteriyor.

– Türkiye'de diktatörlük olacak ve sen gazete çıkaracaksın öyle mi?