Erdoğan: “Demokratikleşme paketi hakkında çok konuşuluyor, şaşıracaksınız”

0
140
Erdoğan:

Başbakan Tayyip Erdoğan, önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen demokratikleşme paketi hakkında, “Yorum yapıyorlar. İsabet ettikleri de oluyor tabi, isabet ettiremedikleri çok şey var. Yapacağımız açıklama birçok kesimi şaşırtabilir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 10. Çalışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu.

İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Emekte sermaye de yatırım da üretim de tüketim de bunların hepsi insanın birer türevidir. İnsan varsa emek vardır. İnsan varsa sermaye vardır, üretim vardır, yatırım vardır. İnsan yoksa bunların hiçbiri yok. Öyleyse hedef insanı, insan oğlunu güçlü kılmaktır. Adil bir devlete düşen işte bu anlayışı savunmak, çalışana çalıştırana girişimciye eşit mesafede durabilmektir.

İşçi olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Özel sektörde de çalıştım. Daha sonra işveren de oldum.

 

Cezaevinden kaçan PKK’lılar

Cezaevinde bile olan hadiseleri görüyorsunuz. Kaçtılar, gerçi emniyet teşkilatımız bir tanesi hariç hepsini yakaladı. Bu mücadele yılmadan devam edecektir. Bunlara kol kanat germek bu iktidarda mümkün değildir. Türkiye’yi büyütecek soframızdaki ekmeği büyütecek reformu da kararlılıkla yaptık yapıyoruz.

Demokratikleşme paketi

Yorum yapıyorlar. İsabet ettikleri de oluyor tabi, isabet ettiremedikleri çok şey var. Yapacağımız açıklama birçok kesimi şaşırtabilir. Bu paket 11 yıllık sürecin devamı olacak. Asla bir son olmayacak. Bu matematik değildir.

 

5 milyon kişiye istihdam sağladık

Demokratik haklar kadar sorunlarını da daha ilk günden çözüme kavuşturmak, en ileri hakları ilk günden teslim etmek en büyük arzumuzdu. Ancak bu sorunları çözme konusunda da 11 yıl boyunca önümüzde engeller oldu, imkansızlıklar oldu. buna rağmen ekonomideki ve demokratikleşmedeki her gelişmeyi çalışma hayatına yansıtmanın gayreti içinde olduk.

Bakınız, 11 yıl içinde 5 milyon kişiye istihdam sağladık. Bir yandan iş ürettik, bir yandan işsizlikle mücadele ettik. Artan nüfusa rağmen işsizliği aynı seviyede tuttuk, hatta aşağı çektik. Ücretleri enflasyona ezdirmediğimiz gibi geçmişten gelen kayıpların telafisi içinde olduk.

T24