Erdal GÜVEN Gazete360’da… “Go da Gitsin TOMA’YI”

0
265
Erdal GÜVEN Gazete360'da...

Bazı şeyler hiç değişmiyor Kıbrıs'ta.

Nurtopu gibi bir 'yavruTOMA' doğdu doğacak.

Tam da üstüne, “Halka karşı kullanılmayacak” demiş Başbakan Özkan Yorgancıoğlu.

Doğru söylemiş.

Nerden mi biliyorum? Nasıl mı bu kadar emin konuşabiliyorum? Bakın anlatayım.

Her şeyden önce eşyanın tabiatına aykırıdır TOMA'nın halka karşı kullanılması. Halka değil, adı üstünde 'Toplumsal  Olaylara Müdahale Aracı'dır çünkü TOMA'lar. Öbür türlü olsa adını HOMA koyardı çocuklar. Kaldı ki 'araç kullanım kılavuzu'nun hiçbir yerinde 'halk'ın h'si bile geçmez. Dolayısıyla olacak şey değildir TOMA'nın halka karşı kullanılması. Bilimsel hiçbir temeli yoktur aksi yöndeki argümanın.

Dahası, ampirik, yani gözleme dayalı bir geçerliği de yok aynı argümanın. Şu son dört ayda görev ifa eden ne TOMA'lar gördü bu gözler. Gözlerimin önünde neler oldu neler… Ama bir kez bile halka bir şey sıktığını görmedim TOMA'ların… Ne de halktan birinin TOMA'lardan şikayet ettiğini duydum.

Diyeceksiniz ki e neydi o zaman günlerce, haftalarca, hala daha televizyonlarda seyrettiğimiz. Zurnanın zırt dediği yer de burası zaten…

Sizin gördüğünüz, TOMA'ların suladığı ya da ilaçladığı insanlar, halk değil ki…  Hatta toplum bile değil. 'Toplum zararlısı' onlar. Evet evet, 'toplum zararlısı.'

Onlar da kim mi?

Coğrafyaya, iklime göre değişir bu 'toplum zararlıları'ı.

Kimi zaman 'besleme' diye anılırlar, kimi yerde 'çapulcu.'

İşleri güçleri durduk yere hadise çıkarıp memleketlerinin güven ve huzur ortamını sabote etmektir. İstisnasız her zaman ve her yerde dış mihrakların piyonları, uluslararası komploların ajanıdır alayı.  Çünkü kendilerine yetecek kadar akılları yoktur. Olan akıllarını da hinliğe, hainliğe, fitne fesada çalıştırırlar.

Aralarında 'Rum'a hizmet edeni de vardır,  ne idüğü belirsiz bir 'faiz lobisi'ne de. Toplu halde gezinir, geceleri avlanır, sık sık sürüden ayrılırlar. Marjinal mi marjinaldirler yani.

Bazı iyimser yorumlara göre aslında 'insan gibi' konuşulsa, sürekli tepelerine bir şeyler kakılmasa, bir şeyler dayatılmasa, aşağılanmasalar, adam olabilirler.

Ama özgürlük, eşitlik, onur, sosyal adalet, demokrasi diye tutturur da tuttururlar.

İşte böylelerine karşı kullanılmış ve kullanılacaktır TOMA'lar. Halka karşı değil.

Biri getirmiş, biri soymuş, biri pişirmiş, biri ham yapmış, biri de hani bana hani bana demiş. E başbakan ne yapsın, yetkisi yok gücü yoksa…

Uzattım ama demem odur ki ya GOMA'yı alana değil, aldırana bakacaksınız, yani 'mesele'nin özüne ineceksiniz ki epey derindir, inip de çıkamamak vardır; ya da go da gitsin TOMA'yı diyeceksiniz.

Gerisi lafügüzaf.

Başta dedim ya, bazı şeyler hiç değişmiyor Kıbrıs'ta.

Ha bu arada, TOMA'lık bir durum olmadıkça haftada bir Gazete 360'tayım.