Elcil: “Sunni islam baskısı tüm siyasi dayatmaların önüne geçmiştir”

0
159
Elcil:

Gazete360-Özel Haber

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil Beşir Atalay’ın da katılımıyla Haspolat’daki İlahiyat Koleji için yapılacak olan tören ile ilgili olarak Gazete360’a konuştu.

Elcil, son zamanlardaki Sunni İslam baskısının tüm diğer siyasi baskıların önüne geçtiğini söyledi.  Eğitime ve okullara ayrılan bütçenin kısıldığını fakat özel okulların ve tarikatlar ile dini yatırımların teşvik edildiğini ifade eden Elcil, bu yıl 63 tane okulun tamiri ve ek binaları için 11 milyon TL harcandığını;  Haspolat’ta bir cami için ise 22 milyon TL ayrıldığının söyledi.
İlahiyat koleji ve Cuma günü yapılacak tören ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Bu gösterişin ve dayatmanın büyüklüğünü ortaya koymaktadır. Cuma günü ilahiyat Kolejinin açılışı ve cami temelinin atılması da, bunun için de Türkiye’den sömürge bakanı Beşir Atalay’ın gelmesi bu siyaseti ve dayatmaları açık bir şekilde ortaya koymaktadır.”

“Yorgancıoğlu’nun katılıp katılmayacağını merak ediyor.”
Elcil ayrıca Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun törene katılıp katılmayacağını merak ettiğini de söyledi. Elicl: “ Memleketin sosyalist Başbakanı bildiğiniz gibi daha önce Külliye'nin yapılmasına karşı çıkmıştı. Ben merak ediyorum ekonomik sıkıntı çekildiğinin söyleyerek bu gibi gösterişe yönelik törenlere ve temel atma törenine katılacak mı? Bunu çok merak ediyorum.”