Ekonomi Uzmanı Sezinler Dövizdeki Dalgalanmayı Değerlendirdi: “2014 Çok Tehlikeli Olacak”

0
132
Ekonomi Uzmanı Sezinler Dövizdeki Dalgalanmayı Değerlendirdi:

GAZETE360-ÖZEL HABER

Ekonomi Uzmanı Mahmut Sezinler, dövizdeki dalgalanmayı GAZETE360'a değerlendirdi.

Dolardaki yükselişinin özellikle Amerikan senatosundaki tartışmalarla şekil aldığını belirten Sezinler, bu tartışmalar ve Amerikan Merkez Bankası'nın tavrına göre dövizdeki dalgalanmanın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin bu dalgalanmadan etkilenmesinin ana sebebinin ise yabancı yatırımcının hakimiyeti olduğunu söyleyen Sezinler, "Türkiye'nin borç tabanı yüksek, yabancı yatırımcı piyasanın %60'ını oluşturuyor, yurt içinden giriş olmadığı sürece de bu etkilenme yüksek seviyede devam edecektir" dedi.

Dövizdeki dalgalanma ve piyasaların durumu için 2014'ün daha tehlikeli bir yıl olacağını belirten Sezinler, "şu anda ülkede ihtiyaçlar zaten ertelenmiş durumda. Beyaz eşyadan otomotiv sektörüne kadar ciddi bir durgunluk var. Ama 2014'ün çok daha tehlikeli olacağını düşünüyorum" dedi.

Sezinler'in tavsiyesi ise, tüketicilerin mümkün olduğunca kur riskini almaması ve yatırım yapacak olanların da gayrı menkule yatırım yapması. Sezinler, "Şu anda gayrı menkule yapılacak yatırım en iyi yatırım. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde de bu alan yatırımcı için cazibesini sürdürecek" diyor.