Dünyada recm uygulamaları artış gösteriyor

0
187
Dünyada recm uygulamaları artış gösteriyor

 

Bundan iki ay kadar önce Pakistan’da iki çocuk annesi genç bir kadın olan Arifa Bibi sadece bir cep telefonu kullandığı için aşiretin kurduğu şeriat mahkemesi tarafından recm cezasına mahkum edildi. Mahkumiyetin ardından genç kadın akrabalarının da aralarında bulunduğu kalabalık bir grup tarafından taşlanarak öldürüldü. Bibi çölde bilinmeyen bir yere gömülürken olayla ilgili olarak henüz hiçkimse gözaltına alınmadı.

Dünyadaki en ağır işkence ve idam uygulamalarından biri olan recmin uluslararası alanda tamamen yasaklanması ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un bir kınama mesajı yayınlaması için kadın örgütleri uzun bir süreden bu yana çalışmalar yürütüyor.

Kuruluş yetkililerinden Naureen Şamem, konuyla ilgili olarak özel bir haber yayınlayan Independent gazetesine yaptığı açıklamada recmin vahşi ve iğrenç bir ceza olduğunu söyleyerek bunun kadınlara karşı işlenen en zalim uygulama olduğunu ifade etti.

Kadın örgütleri geçtiğimiz sene BM tarafından kadın sünnetine karşı yayınlanan karar tasarısının recm cezası için de çıkarılmasını istiyor.

Recm dünyadaki birçok Müslüman ülkede yasak. İslam dininin kutsal kitabında recm konusunda hiçbir hüküm bulunmazken şerit hukukunu uygulayan gruplar taşlanarak öldürülmenin hadislerde bulunduğunu iddia ediyor.

İran dünyada recm cezasının en çok gündemde olduğu ülke. Halihazırda ülkedeki cezaevlerinde 11 kişi çeşitli suçlardan recm edilmeyi bekliyor.

İranlı insan hakları savunucusu Şadi Sadr’a göre İran’da recm cezaları gizli cezaevlerinde, çölde ya da erken saatlerde mezarlıklardaki özel alanlarda yapılıyor.

Recm İran’ın yanı sıra Moritanya, Nijerya’nın 36 eyaleti, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen’de yasal. Bu ülkelerden Moritanya ve Katar’da recm cezası hiçbir zaman uygulanmadı.

Afganistan’da geçtiğimiz yıl en az 4 kadın taşlanarak katledilirken, Somali’de El Şabab militanlarının kontrolü altındaki bölgede de 3 kadın taşlanarak öldürüldü.

ANF