Dünya Türkiye’nin demokratikleşme paketini böyle duydu!

0
148
Dünya Türkiye'nin demokratikleşme paketini böyle duydu!

İngiliz yayın kuruluşu BBC, "Erdoğan Kürt paketini açıkladı" derken, Alman Die Welt gazetesi, "Türkiye kamu kurumlarında başörtü yasağını kaldırdı" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın açıkladığı demokratikleşme paketinde seçim barajı, farklı dil ve lehçelerde eğitim, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması gibi pek çok düzenleme yer alıyor. Dünyanın önde gelen basın ve yayın kuruluşları, demokratikleşme paketeni "acil" koduyla okuyucularına ve izleyicilerine duyurdu.

İngiliz yayın kuruluş BBC, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kürt ve diğer azınlıkları ilgilendiren siyasi reformları açıkladığını "acil" koduyla izleyicilerine duyurdu. BBC, Erdoğan'ın, Kürt ve diğer küçük partilerin meclise girmesini engelleyen yüzde 10'luk seçim barajını düşürebileceklerini açıkladığını belirtti. Başbakan Erdoğan'ın, "Bu tarihi bir an, çok önemli bir adım" sözlerine yer veren İngiliz yayın kuruluşu BBC, il ve ilçelerin isimlerinin değiştirilmesi önündeki engellerin kaldırıldığını vurguladı. BBC, Erdoğan'ın AK Partisi için önemli bir hedef olan, kamu kurumlarında kadınların başörtüsü yasağının da demokratikleşme paketiyle ortadan kaldırılacağını belirtti.

 

Uluslararası haber ajansı Reuters, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın demokratikleşme paketini bugün Ankara'da açıkladığını duyurdu. Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketinde, seçim barajını yüzde 5'e düşürme ya da tamamen kaldırmayı amaçladığı belirtildi. Türkiye'de mevcut seçim barajının yüzde 10 olduğu, barajın düşürülmesinin Kürt partilere yarayacağı vurgulandı. Demokratikleşme paketinde, özel okullarda Türkçe dışında, farkıl dil ve lehçelerde eğitim verilmesinin önünün açıldığı da ifade edildi. Reuters, Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketinin önemli maddelerinden birinin de, kamu kurumlarında kadınların başörtüsü yasağının kaldırılması olduğunu belirtti. Başörtü yasağının yargıda ve orduda ise devam edeceği vurgulandı.

 

Almanya'da liberal eğilimli Die Welt gazetesi, Başbakan Recep Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketine internet sayfasında geniş yer verdi. Erdoğan'ın demokratikleşme paketini Ankara'da açıkladığını belirten gazete, Türkiye'de kamu kurumlarında kadınların başörtüsü takmaları önündeki yasağın kaldırıldığını vurguladı.

 

Lübnan gazetesi Daily Star da internet sayfasında Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketine geniş yer verdi. Haberde, Türkiye'de Kürtlerle yürütülen barış görüşmelerinin kilit adımlarından biri olan demokratikleşme paketinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığı belirtildi. Daily Star reform paketinin, özel okullarda Kürtçe eğitim verilmesine imkan sağladığını belirtti. Demokratikleşme paketiyle, kamu kurumlarında başörtüsü yasağının da kaldırıldığı ifade edildi.

 

İspanya ve Güney Amerika'nın ünlü haber ajansı EFE, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın açıkladığı reformları “kamuda çalışan bayanlar artık başörtüsüyle işbaşı yapabilecekler" başlığı ile okuyucularına duyurdu. Erdoğan'ın geniş bir reform paketi ile medyanın önüne çıktığını belirten EFE ajansı, paketin içinde farklı dillerde siyasi propaganda hakkı ile seçim barajının yeniden düzenlemesi gibi konularının da olduğuna dikkat çekti. Ajans, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünün açıldığını ve “ne mutlu Türküm" diye başlayan töreninin de sona erdiğine işaret ederek, bu kararlardan en fazla sevinecek kesimin Kürtler olacağını yazdı. Başbakan Erdoğan'ın gösteri kanununda da bir takım yenilikler getirdiğini vurgulayan EFE ajansı, Türklerin artık gece yarısına kadar gösteri yapma hakkının olduğuna dikkat çekti.

 

Bu arada, İspanyol kamu televizyonu RTVE, Erdoğan'dan İslamcı ve Kürtleri sevindirmek için açıklanan reform paketi başlığında verdiği haberinde, başörtüsünün kamu kuruluşlarında önünün açıldığını ve farklı dillerde eğitimin ise sadece özel okullarda olma şartının getirildiğini duyurdu.

 

İspanya'nın dünyaca ünlü fikir gazetesi El Pais ise, Erdoğan Kürtlere daha fazla yakınlaşarak İslamcı ajandasını ileriye çekti başlığını attı. Gazete, Başbakanın bu reformları hayata geçirmekle PKK ile başlatılan barış görüşmelerine ivme kazandırmayı planladığını savundu. İspanya'da muhafazakar kesimin sesi olarak kabul edilen La Razon gazetesi de Türkiye devlet memurlarına başörtüsünü kaldırdı başlığı ile yazdığı haberinde kamuda çalışan kadının istediği taktirde başörtüsünü kullanabileceğini belirtti. El Mundo gazetesi ise, "Türk Başbakanından başörtüsünün önündeki engeller kalktı duyurusu" başlığını atarak başörtüsünün birkaç kamu kurumunun dışında artık serbest olacağını yazdı.

(ntvmsnbc, dha)