Dr. İsmail KEMAL: “Temsilcilerin Türkiye ve Yunanistan Görüşmeleri Sürece Olumlu Yansıyacak”

0
157
Dr. İsmail KEMAL:

Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanlarının sağldaığı mutabakatı olumlu bulduğunu söyleyen Kemal, Güney’den de tepkilerin gelmeye başladığının ve müzakerecilerden olan Andreas Mavroyannisin konu ile ilgli yaptığı açıklamasında, Ankara ile görüşme isteklerinin zaten olduğunun ve varılan mutabakattan da memnun kaldıklarını söylediğini aktardı.

İsmail Kemal, Güney’de henüz partiler arasında böyle bir tartışmanın başlamadığını ifade ederek, “Hükümet sözcüsü ise daha temkinli bir açıklama yaptı. Gelişmeleri bekleyelim şeklinde daha dikkatli bir dil kullandı. Henüz siyasi partilerden bir tepki yok. Onların nasıl bir tepki göstereceği önemli. Bir tartışmaya dönüşecek mi, yoksa zaten Rum tarafının isteği olan bu anlaşmaya destek verilecek mi göreceğiz” dedi.

 

Türkiye ve Yunanistan’ın önemi

İsmail Kemal alınan bu kararda Türkiye ve Yunanistan’ın rolünün önemine gönderme yaprak, “Türkiye ve Yunanistan’ın bu müzakerelerde her zaman önemli bir rolü vardır. Tam böyle kötümser bir atmosferdeyken, iki bakan önemli bir çıkış yaptı. Bu da Türkiye ve Yunanistan’ın rolünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

İsmail Kemal ayrıca hızlı bir şekilde Ekim ayında görüşmelerin de başlayacağını umduğunun belirtti.