Domuz Gribi Vakaları Kıbrıs’ı Tedirgin Etti

0
198
Domuz Gribi Vakaları Kıbrıs'ı Tedirgin Etti

-GAZETE 360-

Türkiye'de domuz gribi virüsü can almaya devam ediyor.

Türkiye genelinde domuz gribi kaynaklı ölümlerin sayısı 14'e yükseldi.

Hastanelere yüksek ateş ve kusma şikayetiyle başvurular var, bunlardan büyük bir çoğunlu ise özel karantina bölümlerinde tedavi altında.

Türkiye genelinde domuz gribi şüphesi taşıyan vaka sayısı ve ölümlerin artması Kıbrıs'ın kuzeyinde de tedirginlik yaratıyor.

BAKANLIK: ÜLKEDE VİRÜS YOK, CİDDİ BİR DENEYİME SAHİBİZ

KKTC Sağlık Bakanlığı yaklaşık bir hafta önce, halk arasında ‘Domuz Gribi’ olarak bilinen H1N1 virüsünün ülkede görülmediğini açıklamıştı.

Açıklamada herhangi bir vaka ortaya çıksa bile Bakanlığın alınacak önlemlerle ilgili, ciddi bir deneyime sahip olduğu belirtilmiş, herhangi bir endişe veya paniğe gerek olmadığı kaydedilmişti.

ÖNLEM YOK!

Türkiye'de domuz gribi kaynaklı ölümlerde yaşanan artışa rağmen KKTC'de şu ana kadar alınmış herhangi bir önlem yok.

Uzmanlar bu gibi durumlarda özellikle havaalanları, limanlar ve kara giriş kapılarına termal kameralar kurulması ve ülkeye giriş yapmak isteyenlerin vücut ısılarının bu şekilde kontrol edilmesi gerekliliğine dikkat çekerken, ülkemizde herhangi bir önlem alınmaması tartışmaları da beraberinde getirdi.

GEÇTİĞİMİZ YILLARDA ÖNLEM ALINMIŞTI

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyaya yayılan domuz gribi virüsüne Kıbrıs’ın hem Güneyi hem de Kuzeyinde rastlanmıştı.

Ercan Havaalanı'na termal kamera yerleştirilmiş, Kuzey ve Güney arasındaki kara sınır kapılarında da bazı önlemler alınmıştı.

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüse ” domuz gribi” denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

Domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşıcı mıdır?

Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.

Domuz gribi (A/H1N1) nasıl bulaşmaktadır?

Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

Domuz gribinin (A/H1N1) belirtileri nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?

Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.

Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır?

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Domuz gribi virüsü cansız yüzeylerde ne kadar yaşar?

Kapı kolu, masa, bardak vb yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

Ev eşyalarının temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve Alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.

Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

    Zor nefes almak veya nefes darlığı
    Bilinç bulanıklığı
    Sık ve uzun süreli kusma

Çocuklarda acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

    Hızlı veya zor nefes alma
    Vücutta solgunluk ya da morarma
    Beslenememe
    Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
    Huzursuzluk
    Ateşle beraber döküntü görülmesi