‘Dome Hotel’i Daha Çok Parası Olanlara Devretmek İstediler’

0
173
'Dome Hotel'i Daha Çok Parası Olanlara Devretmek İstediler'

 

İsitifaya Anlam Veremedim

Ersenal'in Vakıflar İdaresi Başkanlığı görevinden istifa nedeni olarak açıkladığı Dome Hotel sözleşmesinin uzatılması konusunun bir istifa gerekçesi olmasına anlam veremediğini söyleyen Dome Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman, sözleşmenin gerekçesiz uzatılmasının yanlış olduğuna ilişkin değerlendirmeleri de yorumlayarak şöyle dedi;

"Ben bu istifaya bir anlam veremedim. Vakıflarla görüşme sürecinde bize gerekçe ile ilgili böyle birşey söylenmedi. 3 yıllık süre için yatırım yapılması mümkün değildi. Ancak süre uzatılırsa böyle bir yatırım yapılabilirdi."

Dome Hotel'i yönetenlerin çalışanlar olduğuna vurgu yapan Bayram Karaman, Vakıfların trilyonlarca lira harcadığı yapı ilk 3 yılda zarardan işletme karına döndü.Şu anda Vakıfların 800-900 milyon yıllık garanti bir kar geliri vardır" dedi.

 

Oteli 3 Yıl Kapatıp Daha Çok Parası Olanlara Devretmek İstediler

Karaman, "yapılan görüşmelerde Vakıflar İdaresi yetkilileri, otelin 3 yıl kapatılıp daha çok parası olanlarla daha iyi bir model yaratılabileceği yönünde birtakım önerilerde bulundu" derken, "daha çok parası olanlara çok yerler verdik. Aslolan Dome Hotel'iin Kıbrıs Türk halkına ne kadar fayda sağladığıdır" ifadelerini kullandı.

 

Dome Hotel'in Talibi Olmadığını Düşünmek Saflık

Ersenal'in Dome Hotel ile ilgili casinolu otellerden ya da farklı yerlerden talep olmadığı yönündeki söylemine karşılık Karaman, "Dome Hotel öyle bir otel ki talibi olmadığını düşünmek saflık olur. Ancak kimse kuru bir otele yatırım yapmaz. Bu doğrultuda etkili gücü yüksek insanların talebi oldu, bunu biliyoruz" dedi.

Bayram Karaman, Dome Hotel'in örnek alınacak bir işletme modeline sahip olduğuna işaret ederken, Türkiye'den de birçok siyasetçi ve aydının otele gelip bu modelle ilgili bilgi aldıklarını, bu süre içinde bir belgesele konu olduğunu da vurguladı.

 

7 Yılda 5 Milyon Yatırım Yapıldı

Otelin çok büyük zararı olduğu için kar ortaklığına gidildiğini, çalışanların karar alma hakkına sahip olduğu bir işletme modeli oluşturulduğunu hatırlatan Karaman, bu modele göre net karın %30 çalışanlar, %30 Vakıflar ve %40 da yatırım için dağıldığını anlatarak, 7 yılda 5 milyonluk yatırım yapabilecek duruma gelindiğini ve toplumun diğer kesimlerine de fayda sağladığını ifade etti.

Karaman, iyi niyet olsa Dome Hotel tartışma konusu yapılmaz farklı şeyler üretilebilirdi" diyerek, Dome Hotel'in diğer oteller gibi 40 yıllık bir anlaşmayla değil, sözleşmesini 7 yıl daha uzatarak sadece 10 yıllık bir anlaşmayla işletildiğine işaret etti.