Dolar Tarihinin Zirvesinde

0
76
Dolar Tarihinin Zirvesinde

 

ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin 2 buçuk yılın en yüksek seviyesini görmesi ile küresel piyasalarda dolara olan talebin artması, yurtiçinde doların tarihinin en yüksek seviyesi olan 2,1827 liradan işlem görmesine neden oldu.

Güne ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yüzde 3’ü aşmasının yarattığı negatif hava ile başlayan döviz piyasasında, yapılan ÖTV artışları, enflasyon beklentilerindeki bozulmanın da etkisiyle TL varlıklarda satış baskılarının arttığı görüldü.

ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri Temmuz 2011’den beri gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 3,05’e ulaşırken, küresel piyasalarda dolara olan talebin arttığı ve gelişmekte olan ülke para birimlerinin hızlı bir şekilde değer kaybettiği görülüyor.

Bu gelişmeler ve bazı yabancı yatırım bankalarının Türkiye’nin 2014 yılı enflasyon beklentilerini artırmasının, TL varlıkları üzerinde baskı oluşturduğunu belirten analistler, dolar/TL paritesinin de tarihi zirvesi olan 2,1827 liraya yükseldiğini kaydediyor.

Yükseliş eğiliminin günün ikinci yarısında da devam edebileceğini ifade eden analistler, küresel faizlerin seyrinin yön üzerinde ana belirleyici olacağını tahmin ediyor.

Gün ortasında avro/TL paritesi de yüzde 1’in üzerinde artışla 2,9944 seviyesine kadar yükselirken, gösterge tahvilin bileşik faizi de yaklaşık 2 yılın zirvesi olan yüzde 10,30 seviyelerini gördü.

Serbest piyasada İngiliz Sterlini de 3,6090'dan işlem görüyor.