Doğanlar ölmez…

0
459

“… Nüfus işlemlerinin İngiliz döneminden kalma yasalarla yapılması nedeniyle sadece doğum ve ölümlere ait kütüklerin tutulduğu, kişilerin yaşamlarında meydana gelen değişikliklerin bir birinden bağımsız ve ilişki kurulmadan yürütüldüğü öğrenildi. Yani KKTC’de doğanlar ölmez, evlenenler boşanmaz…

Nüfus Kayıt Dairesi Müdürü (…),  sistemin eksiklikleri sonucu doğum, ölüm, evlenme ve boşanma olaylarından nüfus idaresinin bihaber kaldığını belirterek, insanın doğumdan itibaren yaşamındaki tüm gelişmelerin bağlantılı olarak izlenebilmesi gerektiğini söyledi.

Doğumların yüzde 90’ının, ölümlerin ise ancak yüzde 35’inin bildirilip kaydettirildiğini; ölüm sonunda mal ve veraset sorunu yoksa bildirim yapılmadığın anlatan Müdür (…), bu konudaki yaptırımların yetersizliğine de dikkat çekti.

…Doğumdan ölüme kadar bütün hal değişikliklerinin izlenebileceği sisteme geçmek için çalışma yapıldığını açıklayan Müdür (…), nüfus olayları bilinmeden kalkınma planlarının da sağlıklı yapılamayacağına dikkat çekti…”

Meslek hayatımın ilk yıllarında, 1990’lı yılların başında yaptığım bir haber bu. O günün koşullarında “sakıncalı” bulunarak yayımlanmayan, hatta ajans yönetimiyle ilk çatışmama neden olan ve özel arşivime giren yaklaşık 25 yıllık bir geçmişe sahip .

İçişleri Bakanı Kutlu Evren geçtiğimiz günlerde (25 Ekim 2016) “ölümler kayıt altına alınıyor” diye açıklama yapınca, aklıma düştü bu haber. 25 yılda geldiğimiz (gelemediğimiz) aşamayı anımsattı. Ayrıca bana,yayımlanmamış haberimi tozlu dosyalardan çıkararak, haber olarak değilse bile, bu köşede kullanma imkânı verdi.

“Ölüm kayıtlarının yapılmamasından  dolayı yaşanan sorunlar artık tarihe karışıyor” diyor İçişleri Bakanı Evren.

“Hayatını kaybedenlerin,belediyeler aracılığıyla defnedilmesinden sonra kayıt altına alınacağını;kayıtsızlığın ortadan kaldırılacağını, ölüm bildirim işleminin defin işlemlerinin bir parçası haline getirilerek zorunlu olacağını” da ekledi.

Aynı açıklamayla gündeme gelen, ancak manşetlere taşınmadığı veya sosyal medyaya konu olmadığı için büyük oranda gözden kaçan bir diğer trajik unsur da, mülteci ölümlerine ilişkin. “KKTC yasalarında, cansız bedeni kıyıya vuran bir mültecinin kaydı ile ilgili bir düzenleme olmadığını, bu nedenle ailelerin ölüm kayıtlarına ulaşmada sıkıntı yaşadığını” anlattı Bakan Evren ve bu soruna da çözüm üretileceğini bildirdi…

Her dairenin, her birimin ayrı hükümet olduğu; iki birim arasında bile koordinasyon kurulamayan bu topraklarda, üstelik dünyayı tuşlara sığdıran internet çağında hâlâ doğanlar ölmüyor…