Dışişleri Bakanı Nami: “Maraş’ı Türk Yönetimi Altında Açmak İntihardır”

0
174
Dışişleri Bakanı Nami: “Maraş’ı Türk Yönetimi Altında Açmak İntihardır”

Gündemdeki gelişmeleri Günün Getirdikleri'nde değerlendiren Özdil Nami, Maraş'ın Türki yönetimi altında açılmasının intihar olacağını söyledi.
Gündemdeki gelişmeleri ve yeni başlaması beklenen müzakere sürecini KIBRIS Genç TV’de yayınlanan Günün Getirdikleri programında değerlendiren Dışişleri Bakanı Özdil Maraş konusuna da değindi.
 

Maraş’ı Türk Yönetimi Altında Açmak İntihardır

Son zamanlarda gündeme gelen Maraş haberlerini eleştiren Nami, Türk tarafının Maraş konusunda bir planı olmadığını yinelerken, Maraş konusunda daha önce yapılan çalışmaların da sadece bir fikir jimnastiğinden ibaret olduğunu, devlet düzeyinde olgunlaştırılıp, resmileştirilen bir çalışma olmadığını söyledi.
“Biz tüm gücümüzle bu dönemde başlamasını beklediğimiz müzakere sürecinin çözümle sonuçlanması için çalışıyoruz” diyen Özdil Nami, Maraş’ın Türk yönetimi altında açılmasının pratikte de olabilecek bir iş olmadığının altını çizdi.
“Maraş konusuda üretilmiş BM Güvenlik Konseyi kararları var. Böyle bir adım atmamız Türk tarafı olarak siyaseten intiharımız olur. BM’nin iyi niyet kapsamında yürttüğü müzakere sürecini de torpiller” şeklinde konuşan Özdil Nami, Maraş’ın açılmasıyla Kıbrıslı Rumların olası bir referandumda nasıl daha kolay evet diyebileceklerinin anlatılması gerektiğini, bunun yanlış bir mantık temelinde kurulduğunu ifade ederek, Türk yönetimi altında Maraş’ın açılması adımına mutlaka karşı tarafta da bir adım geleceğini ve bunun ancak ilişkileri gereceğini, Türk tarafının gündeminde kapmsalı çözüm müzakerelerinin bir an önce başlaması olduğunu söyledi.

Ekim’de Müzakerlerin Başlama Olasılı %50

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in iç siyasette elinin zor olduğuna dair bir imaj yaratarak müzakere masasından uzak durmaya çalıştığıan ilişkin bir izlenim içinde olduğunu belirten Özdil Nami, yeni dönemde müzakerelerin başlayıp başlamayacağının henüz kesin olmadığını söyledi. “Müzakerelerin Ekim’de başlaması olasılığı şu anda %50-50’dir” şeklinde konuşan Nami, bütün olumsuzluklara rağmen, konjenktürün Kıbrıs sorununa çözüm bulma konusunda uygun oladuğunu söyledi.
 

Biz Vesayet Altında Yaşayacak İnsanlar Değiliz. Gereken Yapılacak

Son günlerde en çok tartışılan TOMA alımı ve vesayet sorgulamalarıyla ilgili de konuşan Nami, “TOMA konusunda Başbakanmız çok net konuşmuştur. Biz vesayet altında yaşayacak insanlar değiliz. Bu konularda bugüne kadar nasıl mücadeleler verdiğimizi bilenlerin bizi sorgulamaması gerekiyor. Bu konuda yapılması gereken herşey yapılacaktır” dedi ve sivilleşme dahil hükümetin yeni dönemde kısa süre içinde ortaya çıkacak icraatlarına bakılarak değerlendirme yapılması gerekitğini söyledi.