Deliceırmak tüm iddialara açıklık getirdi

0
659

Bugünkü “PİYANGOLAR TEHLİKE ALTINDA” başlığı altında yazdığım yazıdan sonra Piyangolar Müdürü Biray Deliceırmak ile bir araya geldik ve yazımın içeriğinde olan aklımdaki tüm soruları kendisine sorma imkanı buldum.

İşte Deliceırmak ile gerçekleştirdiğim röportaj;

Soru: Şu anda suçu tespit edilmiş olup kurumdan maaş çeken kişiler var mı?

Cevap: Geçmişte suç işlemiş ve bu suçunu kabul etmiş olan bir kişi yarı maaş ödenekli olarak işten uzaklaştırma cezası almıştı. Bu süre dolduğu ve 3 yıldır polisin soruşturmasını tamamlayamaması yüzünden kendisine şimdi tam ödenekli olarak uzaklaştırma cezası verilecek ve yargı süreci beklenecek. Diğer bir kişi için ise sürekli yurt dışında olmasından ve işe gelmemesinden dolayı yönetim kuruluna gerekli şikayet yapılmıştır. Bu kişinin ülkeye girişleri ve çıkışları kontrol edilip ardından gerekli işlem yapılacaktır. Uyuşturucudan yakalanan arkadaşımızın ise şu anda yargı süreci başlamamıştır. Bu kişi de yarı maaşlı olarak uzaklaştırma cezası almıştır. Bu süreç tamamlandıktan sonra o da tam ödenekli olarak uzaklaştırma cezası alacak ve yargının vereceği karar beklenecek.

Soru: Birimde kaç personel çalışıyor ve bunların kaç tanesi işe gelmeden maaş çekiyor?

Cevap: Bahsettiğim 3 kişi dışında şu anda işe gelmeden maaş çeken ve hakkında işlem başlatılmayan kişi yoktur. Çalışan sayımız şu an itibari ile 82’dir. Bu kişilerin 79 tanesi kamu görevlerine devam etmektedir.

Soru: Peki, bu süreçte kaç istihdam yapıldı ve bunlar neden işe alındı?

Cevap: Biz 3 kişiyi istihdam ettik. Bu 3 kişi geçmiş dönemlerde dıştan hizmet alınan kişilerdi. Buradaki amacımız bu kişileri istihdam ederek hem onlardan tam zamanlı olarak yararlanmak hem de giderlerimizi daha da aşağıya çekmekti. Bunu başarmış durumdayız. Bu kişiler sözleşmeli olarak istihdam edilmişlerdir.

Soru: Birimin şu anki mali durumu nedir?

Cevap: Piyangolar Birimi şu anda tarihin en yüksek gelirine ve en düşük giderine sahiptir. Hiçbir ekonomik problemi yoktur. bu yıl maliye bakanlığına 26 milyon TL gelir aktarımı öngörülmesine rağmen bu öngörünün 8 milyon TL üzerinde, yani 34 milyon TL’lik bir gelir aktarmıştır. Bu tablo birimin içerisinde bulunduğu durumu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Soru: Birimin gelişmesi için çalışmalarınız var mı?

Cevap: Yeni bir çalışma içerisindeyiz. Dijital sisteme geçmek için uğraşıyoruz. İhale komisyonuna aktarılıp en kısa sürede ihaleye çıkılacak. Bu alanda yeni istihdamlar gerekirse yeni istihdamlar da diğer 3 kişi gibi sözleşmeli olarak gerçekleştirilecektir.

Deliceırmak röportajımız sonrasında başbakana duyarlı davranıp denetmen gönderdiği için teşekkür ederken, ülkenin bu şekilde yönetilmesi ve her iddianın muhakkak araştırılması gerektiğini vurguladı. Bir de beni çok sevdiğini ve gelip yazdığım yazı üzerine kendisi ile röportaj yaptığım için mutluluk duyduğunu ifade etti. Ben de misafirperverliği ve kendisine sorularıma içtenlikle cevap verdiği için değerli müdüre teşekkür ederim.