Davutoğlu’nun Konuşması Uçuşa Geçen Doları Nasıl Etkiledi?

0
121
Davutoğlu'nun Konuşması Uçuşa Geçen Doları Nasıl Etkiledi?

AKP'de olağanüstü kongre kararıyla geçen gece 3 liraya yaklaşan dolar, dün öğle saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun veda konuşmasının ardından dolar 2,90'ın altına kadar geriledi.

Dolar/TL, geçen akşam Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında gerçekleşen görüşmenin ardından AKP'de olağanüstü kongreye gidileceği ve Davutoğlu'nun aday olmayacağı haberiyle yükselmişti.

Davutoğlu'nun konuşması öncesinde 2,94'ün üzerine çıkan dolar Davutoğlu'nun mesajları sonrası 2,90'ın altına kadar geriledi. Kur en düşük 2,8955'i gördü. Dolar şu dakikalarda 2,91 sınırında seyrediyor.

Euro da 3,36 liradan 3,31 seviyesine kadar geriledi.

Kur geçen gece illikit piyasada 2.9765 seviyesini test ettikten sonra bu sabah 2.93 seviyesinde güne başladı.

Geçen hafta dolardaki küresel zayıf seyre paralel altı ayın en düşük seviyeleri olan 2.80'in altında işlem gören dolar/TL,  düne 2.85'in hemen üzerinde başladıktan sonra Erdoğan Davutoğlu görüşmesi öncesinde 2.8850 civarında işlem görüyordu.

Analistler, küresel piyasalarda risk iştahının azalmasıyla doların diğer para birimleri karşısında değer kazandığını belirterek, yurt içinde ise siyasi gelişmelerin piyasaların odak noktasına yerleştiğini belirtiyor.