Davutoğlu: ‘Bir daha kimse sınırı ihlal etmeyecek’

0
186
Davutoğlu: 'Bir daha kimse sınırı ihlal etmeyecek'

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İngiliz ve Fransız bakanlarla görüşürken, helikopterin düştüğü haberlerinin geldiğini belirten Davutoğlu, Paris'teki muhataplarına helikopterin düşürülmesiyle ilgili bilgi verdiğini söyledi. Davutoğlu, "Suriye sınırımıza 5 mil uzaktlıkta helikopter tespit edilmiştir. Tüm uyarılara rağmen bu helikopter Türk hava sahasını ihlal etmiştir. Yapılan uyarılara rağmen hava sahasını terk etmeyen helikopter düşürülmüştür. " dedi.

Türkiye’nin uluslararası hukuka dayanarak helikopteri düşürdüğünü belirten Davutoğlu, "Kimse bir daha Türkiye'nin sınırlarını herhangi bir şekilde ihlal etme cüreti gösteremeyecektir. Bu konuda her türlü tedbir alınmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakan Davutoğlu, Paris'teki temasları sırasında dışişleri bakanlarının da Türkiye'nin sınır güvenliği konusunda tam desteklerini ifade ettiğini söyledi.

Davutoğlu, "Uluslararası kurallara uyulmaması durumunda doğabilecek sonuçları daha önce Halepçe’de, Bosna’da, Srebrenitsa'da gördük. Suriye'de daha fazla acının yaşanmaması için kanlı yöntemleri kullanan bu rejimin, bu yöntemleri kullanmasının önüne geçilmelidir" diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, "Kimyasal silahların çözülmüş olması da krizi ortadan kaldırmıyor. Kriz, kimyasal silahlar kullanılmadan daha da tırmanabilir" dedi.