DAÜ’de Necmeddin Erbakan yurduna tepki geldi…

0
255
DAÜ'de Necmeddin Erbakan yurduna tepki geldi...

Yoldaş: “Bir yandan üniversite parça parça elden çıkarılırken bir yandan da kültürel asimilasyon ve kolonizasyon politikaları uygulanmaktadır. Bunun başka açıklaması yoktur.”

Gökçe: “Bu tür uygulamalar Kıbrıslı Türkleri kendi vatanlarında yabancılaştıran uygulamalardır. Sunni İslam yaptırımlarının bir parçasıdır. Bu olay bir kez daha göstermiştir ki, DAÜ yönetiminin yurtsever herhangi bir kaygısı yoktur.”

-Gazete360 Özel Haber-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) yurtlar bölgesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin finansmanıyla inşası tamamlanmak üzere olan  yurdun  işletmeciliği,  bugün imzalanan sözleşmeyle Türkiye Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu  (YURTKUR) Genel Müdürlüğü’ne devredilmesinin ardından, devir ve yurdun ismi ile ilgili olarak tepkiler gelmeye başladı.
Necmeddin Erbakan ismini alacak olan yurt devriyle ilgili olarak Daü Bir- Sen Eş Başkanı Tevfik Yoldaş ve DAÜ-Sen Başkanı Ulaş Gökçe görüşlerini Gazete360 ile paylaştı.

Yoldaş: “Bir yandan özelleştirmenin diğer yandan da sunnileştirmenin göstergesi”
 
DAÜ-BİR SEN Eş Başkanı Tevfik Yoldaş devir işlemini DAÜ’de uzun süreden beridir sürdürülen özelleştirme politikasının bir parçası olduğunu belirterek, Üniversite’nin bir dönem toptan satılmak istendiğini fakat bundan vazgeçilerek parça parça satılmaya başlandığını sözlerine ekledi.
Yoldaş önceki devir ve özelleştirme süreçlerini hatırlatarak şunları kaydetti:  “Önce ilkokul ve kolej devredildi. Sessiz sedasız başka devirler de oldu, kitap satış merkezi gibi. Rebeca yurdu diye bilenen binanın özelleştirilmesi gibi.
Bugün DAÜ arazisine yapılan bir yurdun daha Türkiye sermayesine devredildiğini kaydeden Yoldaş bu sürecin aynı zamanda asimilasyon politikalarının da bir devamı olduğunu söyledi. Yoldaş: “Bu asimilasyonun ve Kıbrıs’ın kuzeyinin sunni islamlaştırılmasının, Kıbrıs’ın kuzeyine de tek tip bir hayatı dayatmanın da bir parçası, bir devamıdır da. İki boyutu da önemlidir. Bir yandan üniversite parça parça elden çıkarılırken bir yandan da kültürel asimilasyon ve kolonizasyon politikaları uygulanmaktadır. Bunun başka açıklaması yoktur.”

Gökçe: “DAÜ yönetiminin yurt sever herhangi bir kaygısı yoktur”
DAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe, yeni yurtların açılmasının sevindirici olduğunu fakat yurtların kendi öz kaynaklarımızın kullanımıyla açılması gerektiğini söyledi: “DAÜ’de yeni bir yurt açılması elbette en çok bizi sevindirir. Yurtların öz kaynaklarımızın kullanımıyla açılması ve üniversitemizin malı olması her zaman birinci tercihimdir.”
Yeni açılacak olan ve YURTKUR’a devredilen yurdun hukuki statüsünü inceleyeceklerini dile getiren Gökçe, ismini Necmettin Erbakan yurdu olmasının suni İslam yaptırımlarının bir devamı olduğunu kaydetti.
DAÜ yönetiminin bu olay ile birlikte bir kez daha herhangi bir yurtsever kaygı taşımadığını vurgulayan Gökçe şunları ifade etti: “İlk etapta şunu söylemek gerekir ki böylesi bir durum, yurdun isminin Necmettin Erbakan olarak isimlendirilmesi, Kıbrıslı Türkler’in önemli bir kısmını huzursuz edebilecek bir durumdur. Bu tür uygulamalar Kıbrıslı Türkleri kendi vatanlarında yabancılaştıran uygulamalardır. Sunni İslam yaptırımlarının bir parçasıdır. Bu olay bir kez daha göstermiştir ki, DAÜ yönetiminin yurtsever herhangi bir kaygısı yoktur.”