Cumhurbaşkanı Akıncı, Seçim Toplantılarını ve Dayanışma Yemeğini İptal Etti

0
268

Cumhurbaşkanlığı bugün resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bütün seçim toplantılarının ve Lefkoşa dayanışma gecesinin iptal edildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün Cumhurbaşkanlığı’nda koronavirüs gündemiyle gerçekleştirilen olağanüstü toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın 13 Mart Cuma akşamı yer alacak konseri ile seçim çalışmaları kapsamında yürüttüğü kapalı alan etkinliklerini de askıya almaya karar verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Dünyayı tehdit eden korona virüs salgınına karşı alınan önlemler devam ederken, ülkemizde de ilk korona virüsü bir turistte saptandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı koruyucu önlemler ışığında ülkemizde önleyici adımların hızlı şekilde atılması gereken bir aşamadayız. Bunların yanı sıra, hepimizin riskten korunmak için almamız gereken önlemler de var.

Virüsün bulaşma riskini azaltmak ve kendimizi korumak için genel temizlik önlemlerini titizlikle uygulamalıyız.

Özellikle gerekmedikçe kalabalık ortamlara girilmemesi de önemli bir tedbirdir.

Bu çerçevede, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın 13 Mart Cuma akşamı yer alacak konseri yapılmayacaktır.

Bunun yanı sıra seçim çalışmaları kapsamında yürüttüğümüz kapalı alan etkinliklerimizi askıya almaya karar verdim. Yakın zamanda yapılması planlanan salon toplantıları ile dayanışma yemeği ertelenmiştir.

Gelişmeler çerçevesinde yeni düzenlemeleri halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

Kuşkusuz panik yapmaya değil, ama tedbir almaya gerek vardır.

Halkımızın sağlığı için alınması gereken tüm önlemler konusunda sorumluluk ve hassasiyetle hareket edeceğinden kuşkum yoktur.”

Akıncı, hükümetin aldığı okulların tatil edilmesi kararının da yerinde olduğunu ifade ederek, “varsın Mart sonuna kadar okullar tatil edilsin, bu yıl eğitim biraz daha yaza doğru kaysın” diyerek böyle bir önlemin son derece önemli kazanımları olacağına işaret etti.

Sınır kapıları ile ilgili gelişmeleri de değerlendiren Akıncı, kapıların tamamen kapatılmasının doğru olmadığını ancak iki tarafta da etkin denetimlerin yapılması gerektiğini vurgulandı.

Uzmanların da gerekli tedbir ve önerileri açıklamaya devam edeceğini ifade eden Akıncı, ülkeye girecek kişilerin hangi limanlardan geldiğinin önemli olduğunu kaydetti ve tedbirlere uymanın önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bu sorunun dünya sorunu olduğunu, bu yüzden hem güney hem de Türkiye ile yakın iş birliği içinde olmaları gerektiğini ifade etti.

Bu hastalığın belirtilerini taşıyan kişilerin toplum içinde dolaşmadan hastaneye gitmeden sağlık Bakanlığının verdiği telefon numaralarına (05338501188 ve 0548 8501188) ulaşması çağrısında bulunan Akıncı, herkesin bireysel temizliğe önem vermesi, önlemlere ve tedbir açıklamalarına uymasını istedi.