CTP-BG, Sivil Toplum ziyaretlerine DAÜ-SEN ile başladı!

0
223
CTP-BG

Milletvekillerinin gerçekleştirdiği ziyarette DAÜ’nün sorunlarını ele alındı. DAÜ – SEN adına konuşma yapan Ulaş Gökçe; “Bugün benim hatırladığım kadarı ile bir ilk yaşanıyor. Hükümet partisi olan, hükümete gelen bir siyasi parti hükümete geldikten sonra sivil toplum örgütü ile diyalog kuruyor ve hükümete gelen partinin merkezinde değil, burada sendikamızda oluyor. Bu da bizi çok sevindirdi. Her yöneticiye örnek olması gerek bir davranış. Bizim son bir yıldır hükümete gelecek partilerle dayanışma, iş birliği talebimizin de yerine geldiğinin göstergesidir. Hükümete dayanışma çağrısında bulunuyoruz. Toplumun sorunları için, birbirimizle kavga etmek yerine güçlerimizi birleştirelim. Mağusa milletvekillerini burada görmekten çok mutluyuz.”şeklinde bir konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra söz alan CTP-BG genel sekreteri Mağusa milletvekili
Asım Akansoy “ CTP olarak sivil toplum örgütleri ve sendikalara yönelik başlattığımız ziyaretlerin ilkini DAÜ-SEN e yapmaya karar verdik. Sizlerle bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum, bundan sonra ki gelişmelerle ilgili olası senaryolar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde,Özellikle Doğu Akdeniz Üniversitesi içinde bulunduğu durum hakkında daha ayrıntılı bir şekilde sizden bilgi almak üzere burada bulunuyoruz. DAÜ’nün akademik olarak çok daha iyi noktalarda olmasını,iç huzurunun en üst noktada olmasını istiyoruz. Burada var olan sorunları tespit edip bilimsel çerçeveler içinde üniversitemizin nasıl daha özel,üst düzeyde ve demokratik olabileceğini tartışarak ileriye yönelik adımlar atalım” şeklinde konuştu.
Bir gazetecinin DAİ ve DAK’ın  mahkeme süreci hakkında sorduğu soruya ise CTP-BG genel sekreteri Asım Akansoy, şu cevabı verdi “ Doğu Akdeniz Üniversitesi  ele alıancak konulardan  sadece bir tanesidir. Dolayısı ile göz ardı edilecek bir konu olarak değerlendirilmemesi gerekir. Bu konuda hükümet  protokolunda programında yer alan ifadeler vardır. Buda DAİ-DAK konusu ile ilgili hukuki sürecin başlatılması ve konu ile ilgili ortaya çıkacak ana muamelelerin tespit edilip gerekli siyasal adımların atılmasıdır.
Biz sözümüzün arkasındayız orada ne ifade ediliyorsa o çerçevede DAÜ’deki ortak paydaşlarımızla birlikte hareket edeceğiz”şeklinde cevap verdi.
DAÜ-SEN adına ise bu konuda söz alan  Ulaş Gökçe, “ Bu sürecin takipçisi olacağız, kolay olamayacak. Bu konu ile ilgili ciddi zorluklar çıkabilir. Ancak bu konuda bir ortak yaklaşım bulduğumuzu söyleye bilirim.  Sabırlı davranacağız ve bunu bir kavga aracı olarak değil, bunu bir iş birliği ve uzlaşı olarak göreceğiz.  Her türlü desteği vermeye hazırız.” Şeklinde sorulan soruyu yanıtladı.