Çin’in Şam Büyükelçiliği’ne havan topu saldırısı

0
155
Çin'in Şam Büyükelçiliği'ne havan topu saldırısı

 Suriye’nin başkenti Şam'daki Çin Büyükelçiliği’ne muhalif güçler tarafından havan topu saldırısı yapıldığı bildirildi.

Çin devlet televizyonu CCTV, Suriyeli muhalifler tarafından bugün öğle saatlerinde Şam Büyükelçiliği’ne düzenlenen havan topu saldırısı sonucu bir yerel elçilik personelinin yaralandığını duyurdu. CCTV, Cumhurbaşkanlığı'nın bulunduğu bölgede yer alan diğer elçiliklerin de muhalif güçlerce benzer şekilde yapılan saldırılara daha önce hedef olduğunu belirtti.

ÇİN DIŞİŞLERİ: ŞOKE OLDUK
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Şam Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıdan şoke olduklarını ve saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi.

Hong Lei, elçilik bahçesine düşen bir hava topu mermisi nedeniyle Suriye vatandaşı bir personelin yaralandığını belirterek, "Çin, Suriye'deki ilgili tarafları Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi'ne sıkıca bağlı kalmaya ve Suriye'deki tüm diplomatik personel ve binaların güvenliğini temin etmeye çağırır." dedi.

Suriye'deki taraflara bir kez daha ateşkes çağrısı yaptıklarını kaydeden Sözcü Hong Lei ayrıca, bir an önce başlatılacak diyalog yoluyla krizin sonlandırılarak barış ve güvenliğin tesis edilmesini istedi.

ESAD'IN SARAYINA YAKIN
Çin'in Suriye'deki büyükelçiliği Başar Esad'ın cumhurbaşkanlığı sarayının bulunduğu Muhacirin semtinde yer alıyor.

DHA