‘CIA isyancıları silahlandırıyor’

0
301
'CIA isyancıları silahlandırıyor'

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA, geçen iki hafta içinde Suriyeli muhaliflere hafif silahlar ve cephanelik gönderdi. Amerikalı ve Suriyeli kaynaklara dayandırılan haberde, silahların yanı sıra çeşitli araçların, modern iletişim aletleri gibi teknik teçhizat ve tıbbi malzemelerin de isyancılara ulaştırıldığı belirtiliyor.
Askeri desteğin ılımlı muhalif gruplara gönderildiğine dikkat çekilen haberde, bu sevkiyatların ABD'nin Suriye'deki iç savaşta rolünü artırdığı ve Washington'ın bu şekilde isyancıların güçlenmesini umduğu analizi yapıldı.

Putin'den uyarı
Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Obama yönetimine sert uyarılarda bulundu. New York Times gazetesine yazdığı makalede ABD'yi Suriye'ye karşı operasyon düzenlememesi yönünde uyaran Putin, aksi halde ABD'nin dünyada ‘kanlı bir şiddette, yalnızlığa terk edilmiş bir ülke' olarak algılanacağını savundu.
Suriye'ye yönelik olası bir saldırının masum insanların ölmesine ve gerginliğin daha da tırmanmasına yol açacağını kaydeden Rusya lideri, böyle bir durumda da çatışmaların Suriye'nin sınırlarını aşabileceği ve "yeni bir terör dalgasının” yayılabileceği değerlendirmesinde bulundu. Putin, ABD'nin kimyasal silahlarla ilgili yapılan öneriyi kabul etmesi gerektiğini ifade etti.
Kerry – Lavrov görüşmesi
Moskova, ABD'ye Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası denetime açması ve bu silahların daha sonra imha edilmesi karşılığında askeri operasyondan vazgeçmesi önerisinde bulunmuştu. Moskova'nın yaptığı bu önerinin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün Cenevre'de bir araya geliyor.
Basına yansıyan haberlere göre, Rusya tarafı dört maddelik bir planla masaya oturacak. Plan, öncelikle Suriye'nin kimyasal silahların yasaklanmasını öngören uluslararası sözleşmeye imza atmasını, ikinci adımda kimyasal silah depolarını, üretim yerlerini ve sahip olduğu kimyasal silah cephaneliğini deklare etmesini, ardından da uzmanların denetim için bu bölgelere girişine izin vermesini ve denetçilerle işbirliği yapmasını öngörüyor. Dördüncü adımda, kimyasal silahların bir plan dahilinde imha edilmesi planlanıyor.
© Deutsche Welle Türkçe
AFP/dpa/DW/HS/AŞ