Cezayir güzeli Benhamou ten rengi nedeniyle sosyal medyada ırkçı saldırılara maruz kaldı

0
532

Cezayir’de Miss 2019 yarışmasını kazanarak tüm dikkatleri üzerine çeken Khadidja Benhamou’nun ten rengi nedeniyle sosyal medya üzerinden ırkçı saldırılara maruz kalması büyük tepki topladı.

Ülkenin güney batısında yer alan ve Cezayir’in yüzölçümü bakımından en büyük ikinci vilayeti olan Adrar’dan gelen Benhamou’nun 4 Ocak tarihinde güzellik tacını eline almasının ardından sosyal medyada hakaret yağmuruna uğradı. Koyu siyah teni ve kıvırcık uzun saçlarıyla ülkenin güneyinden seçilen ilk güzellik kraliçesi olan Khadidja Benhamou hakkında, ülkenin genelini temsil edemeyecek kadar koyu tenli olduğu söylendi. Kimileri Benhamou’nun ten rengini ünlü Brezilyalı futbolcu Ronaldinho’ya benzetirken, kimileri de bugüne kadar seçilen en çirkin kraliçe olduğunu iddia etti.

Fransızca yayın yapan medya kuruluşu TSA’dan yazar Nidal Aloui, bu tarz hakarette bulunanların yetkililer tarafından cezasız kalmaması gerektiğini belirterek “Cezayir farklı unsurlardan oluşuyor. Ancak bu çeşitliliği çoğu zaman siyasi arenada ya da medya ve eğlence sektöründe göremiyoruz.” diyerek olaya tepki gösterdi. Cezayirli birçok sosyal medya kullanıcısı da ırkçı yorumlar sonrası Benhamou’ya destek oldu.

1 3 finalist arasından birinci seçilen Khadidja Benhamou sosyal medyadaki yorumları okumadığını belirterek kendisine hakaret edenleri Allah’a havale ettiğini söyledi. Güzellik kraliçesinin instagram sayfasıysa olumsuz yorumlar sebebiyle gizli hesaba çevrildi.