ÇAĞ-SEN TDP’den BELÇA için Destek İstedi

0
178
ÇAĞ-SEN TDP'den BELÇA için Destek İstedi

TDP Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Mehmet Davulcu başkanlığındaki Çağ Sen heyetini kabul ederek görüştü.

TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, Çağ Sen’in Belça’daki çalışanlarının yanısıra Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto ile TDP LTB Meclis Üyeleri Av. Boysan Boyra ile Özmen Birinci de hazır bulundu.

Mehmet Davulcu, Çağ Sen adına yaptığı konuşmada, Belça Merkez Mağazası’nın da içinde bulunduğu arazinin %79 hissesinin geçmiş LTB Başkan ve Yönetimi tarafından Sıdıka Atalay adlı bir şahsa parasız devredildiğini, şimdi ise LTB’nin Belça LTD Yönetiminden mağazayı kapatıp binayı iade etmelerini istediğini belirterek, konunun yargıya taşındığını anımsattı.  Sendika üyelerinin bir kısmının işsizlikle karşı karşıya kaldığını, bugünkü mahkemenin ise 21-22 Ekim tarihlerine ertelendiğini, bu tarihlerde kararın açıklanacağını anlatan Davulcu, “Çalışanlara ve topluluğa yapılan bu kirliliği temizlemek üzere önümüzde 20 gün vardır” dedi. 

Davulcu, LTB Başkan ve yönetiminden yanlış işlerin üzerine giderek, hesap sormasını beklediklerini, ancak bunun yapılmaması nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşandığını kaydetti.

BELÇA Merkez Şubesi kapatılıp çalışanlar sokağa atılmadan olayların üzerine gidilmesi gerekliliği üzerinde duran Davulcu, “Birinci derecede talebimiz açılan davanın geri çekilmesidir. Sonrasında ise ve LTB eski yönetimince arazinin bir iş insanına kiralanması kararının geri alınarak karşı dava dosyalanması ve belediyeye iadesi sağlanmalıdır, talebimiz budur, TDP’den bu konuda destek talep ediyoruz” dedi.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise ülkede çok yanlış işler yapıldığını, yaşanan bu olayın da bunlardan bir tanesi olduğunu söyledi. Sözkonusu arazinin ihalesiz ve keyfi bir şekilde devredildiğini, kamusal çıkar ile çalışanların düşünülmediğini belirten Çakıcı, sonuçta mağdur olanların çalışanlar olduğunu kaydetti.  

Mevcut Belediye Başkanı’nın ise hukuksuzluğu göz ardı ederek hareket ettiğini, çalışanları ise mağduriyete sürüklediğini kaydeden Çakıcı, “Belediye başkanı hukuksal süreci durdurarak, çalışanları mağduriyetten kurtarmalıdır. Ayrıca, bu hukuksuz işin hesabını sormalıdır” dedi.

TDP olarak çalışanların yanında olduklarını belirten Çakıcı,”Birileri daha çok zengin olacak diye onlarca ailenin mağdur edilmesi bizim açımızdan kabul edilemez. Bu konuyu meclise de taşıyacağız ve ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. 

TDP LTB Meclis Üyesi Av. Boysan Boyra da konuşmasında sorunun 3 yönüyle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Arazinin veriliş şekli, yapılan sözleşmenin içeriği ve tarafların sözleşmedeki taahhütlerinin LTB Meclisi’nde ciddi şekilde incelenmesi gerektiğini söyleyen Boyra, “Bu üç nokta tartışılarak, hukuka aykırılık varsa ortaya çıkarılmalı ve hukuka aykırılık varsa da bu sözleşme iptal edilmelidir. Bunlar yapılmadan BELÇA’ya tahliye davası açıp, araziyi karşı tarafa teslim etmek mantıksız, adaletsizlik ve haksızlıktır” dedi.