Brezilya’da öğretmenler ayakta: Greve 46. günde polis saldırdı

0
151
Brezilya’da öğretmenler ayakta: Greve 46. günde polis saldırdı

Brezilya’da yaz başlarında hükümetin Dünya Kupası’na ayırdığı bütçeye karşı yükselen halk isyanının ardından kitle militanlığının öne çıktığı hak talepli eylemler ivme kazandı. Lise ve üniversite öğrencilerinin ardından eğitim emekçileri de sokağa çıktı.

Daha iyi bir ücret talebiyle 46 gündür grevde olan öğretmenler, Rio de Janerio’daki Belediye Binası önünde bir araya geldi. Belediye Başkanı Eduardo Paes’in ücret teklifi oylamasını bekleyen öğretmenler, zam bekledikleri sırada plastik mermi ve ses bombalı saldırıya maruz kaldı.

Saldırı sonrası hızla direnişe geçen öğretmenler saatlerce polisle çatıştı. Öğretmenlerin çatışma sırasında hızla barikat kurması, taş atma ekipleri kurması, eldivenleriyle gaz bombalarını iade etmesi ve kitlesel bir militanlık göstermesi dikkat çekti.

 

Festival salonunda biber gazı

Polisin iki koldan gerçekleştirdiği saldırı sonrasında öğretmenlerin büyük çoğunluğu Rio Film Festivali’ne de ev sahipliği yapan Odeon Sineması’na sığındı. Gaz bombaları sinemanın içine de atıldı. Çok sayıda öğretmen fenalık geçirdi. Çatışmalar üzerine festival yetkilileri, Odeon’da yapılması planlanan gösterimlerin ertelendiğini duyurdu.

Zam tepkisine yine polis saldırısı

Öte yandan belediyedeki toplantıdan öğretmenlerin taleplerinden uzak bir zam kararı çıktı. Kararı açıklayan Eduardo Paes, “ellerinden daha fazlasının gelmediğini” ileri sürdü.

Öğretmenler ise akşam saatlerinde yaptıkları açıklamada zam oranının gülünç olduğunu, hakları olan zam miktarını almadan eylemlerine son vermeyeceklerini duyurdu.

Akşam saatlerinde yapılan basın açıklamasının ardından da öğretmenler belediye binasına girmeye çalıştı. Bunun üzerine bir kez daha arbede çıktı. Öğretmenler, polisin cop ve plastik mermilerle saldırısına bayrak sopalarıyla karşılık verdi. Yakın mesafeden mermiler sıkılması sonucu 6 öğretmen yaralanarak hastaneye kaldırılırken, Polis Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada 9 polisin yaralandığı iddia edildi.

Sendika.Org