Brezilya yerlileri ayakta, bir haftalık eylem kararı

0
161
Brezilya yerlileri ayakta

Brezilya’da İşçi Partisi hükümetinin yerlilerin yaşadığı toprakları madencilik ve petrol arama faaliyetlerine açmak üzere sunduğu yasa tasarısına karşı yerliler seferberlik ilan etti. 1 Ekim’de Brezilya’nın yerli topluluklarını temsil eden yüzlerce insan başkentte hükümet binasının önünde kendi anayasal haklarına ve topraklarına yönelen saldırıları kınamak için toplandı.

Bu tarihi gösteriler yerli hakları konusunda çığır açan Brezilya anayasasının kabul edilişinin yirmi beşinci yıldönümüne denk geldi. Söz konusu anayasa güçlü çıkar çevrelerinin yerli bölgelerindeki kaynaklara erişimine yönelik pek çok düzenlemeye karşı yerli haklarını kabul ediyor ve koruyordu.

Yerlilerin topraklarına dönük hak gaspının kabul edilemez olduğunu belirten Ulusal Yerli Birliği, “büyük enerji ve madencilik tekellerinin çıkarları adına yerli halkların ata toprakları üzerindeki haklarını düzenleyen Anayasanın 231. Maddesi’nin altının oyulduğunu” ileri sürerek, bir haftalık eylem kararı aldıklarını açıkladı.

Lula da Silva’nın varisi devlet başkanı Dilma Rousseff dönemi, Brezilya yerlileri açısından diktatörlük yıllarından sonra en büyük hak kayıplarının yaşandığı dönem olarak görülüyor. Son yıllarda Amazon ormanlarında yapımına başlanan dev baraj projeleri, otoyollar, enerji nakil hatları ve askeri üsler nedeniyle, Amazon yerlileri topraklarından sürülüyor.

Sendika.Org