BM’den Masaya Puan Baskısı

0
538

 

Aysu BASRİ AKTER – Crans Montana

Crans Montana’da Kıbrıs Konferansı’nın 6. Günü belirsizliklerin gölgesinde biraz gergin bir havada geçti.

 

Sürece ağırlık koyarak taraflardan paket halinde önerilerini isteyen BM Genel Sekreteri Guterres’in ayrılışının ardından taraflar öneri paketlerini sundu.

 

Güvenlik ve garantiler yanında masadaki yönetim ve güç paylaşımı, toprak, mülkiyet, ab ve ekonomi ile vatandaşlık temelinde 5 başlığı içeren paketlerin sunulmasının ardından BM önerileri taraflara dağıtarak çalışmaya başladı. Sabah yaklaşık 1 saat süren toplantı akşam saatlerine kadar iç çalışma ve hazırlıkla geçti.

 

Nitekim akşam toplantıları da çok uzun sürmedi.

 

BM’in Genel Sekreter’in çizdiği çerçeve dışına çıktığı gerekçesiyle Rum tarafından önerilerini revize etmeleri istediği ve Rum tarafının da gün içinde BM’ye yeni bir öneri sunduğu ifade ediliyor.

 

BM tarafların önerilerini belli bir puanlama yöntemiyle değerlendirmeye aldı. Ve Rum tarafının önerileri bu puanlamadan geçemedi.

 

Yine de süreç hala “krizde” olarak nitelendirilmiyor. Ancak aslında hem Türk tarafının, Rum tarafının beklentisi olan güvenlik ve garantilerde ilk günkü pozisyonunu aşmadığı, hem de Rum tarafının yönetim ve güç paylaşımı, dönüşümlü başkanlık gibi konularda beklenen esnemeyi göstermediği anlaşılıyor.

 

Ama belki de bundan çok daha önemlisi Birleşmiş Milletler’in süreçteki kararlılığı. Şimdilik hiç kimse masadan kaçan taraf olmak istemiyor.

 

İlk refleks sorumluluğu üzerinden atmaya odaklanmış gibi…Burada da en avantajlı taraf Türkiye. Ve bunun bilinciyle son derece kendine güvenli şekilde ilerliyor.

 

Özellikle Rum tarafının genellikle tutuk tavrı, Türkiye’nin süreci domine etmesine ve sorumluluğu üstünden atmasına yardımcı oluyor.

 

Tarafların önerilerinin masaya gelmesiyle birlikte bundan sonra al-ver sürecinin ileriye doğru işlemesi bekleniyor.

 

Burada önemli olan kararlılık ve siyasi irade. Eğer bu gösterilirse hala çözüm potansiyeli var.

 

Ama olumsuz senaryoda her ne kadar Kıbrıs Rum tarafı prestij kaybetse de oyunun kaybedeni Kıbrıs Türk tarafı olur.