BM Suriye raporunu açıkladı

0
206
BM Suriye raporunu açıkladı

Associated Press, müfettişlerin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a sunduğu raporun ilk sayfasında, " Suriye Arap Cumhuriyeti'ndeki taraflar arasında devam eden çatışmada aralarında çocukların da bulunduğu sivillere karşı görece büyük ölçüde kimyasal silah kullanıldığı sonucuna varılmıştır" denildiğini bildirdi.

BM müfettişlerinin Suriye'deki incelemelerinin ardından yazdıkları raporda, "Topladığımız çevresel, kimyasal ve tıbbi örnekler Şam'ın Guta bölgesinde 21 Ağustos'ta yerden yere atılan ve sinir gazı içeren roketler kullanıldığına dair açık ve ikna edici kanıtlar sağlıyor" ifadesi yer aldı.

Raporda kimyasal silahların kim tarafından kullanıldığına dair detay olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. Raporun bugün içinde Ban tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulması bekleniyor.

Kritik raporla ilgili ilk bilgiler, ABD ile Rusya 'nın hafta sonunda, Şam rejiminin bir hafta içinde elindeki likimyasal silahların detaylarını bildirmesi ve denetime açması konusunda uzlaşmasının ardından geldi.

RAPORDA BAHSİ GEÇEN SARİN GAZININ ÖZELLİKLERİ
Kokusuz ve renksiz olan sıvı haldeki sarin gazı, gaza dönüşerek havada hızla yayılıyor. Deri ve soluma yoluyla ya da yiyecek ve su üzerinden vücuda girdikten sonra sinir sistemini etkileyerek 10 dakika içinde ölüme yol açabiliyor. Belirtileri, bulanık görme, ağzın köpürmesi, öksürük, boğulma hissi ve bilinç kaybı.