BKP: “TOMA alımı iptal edilsin!”

0
247
BKP:

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun dün dünzenlediği basın toplantısında TOMA alımı ile ilgili sorulan bir soru üzerine “Aracın adı ne olursa olsun, halkımıza karşı kullanmayacağız” yönündeki cevabının TOMA ihalesinin iptal edilmediğinin ve alımının gerçekleşeceğinin göstergesi olduğunu belirterek, CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy’un seçimler öncesinde yaptığı açıklamada, CTP’nin başbakanlığındaki bir hükümet döneminde TOMA’nın Kuzey Kıbrıs’a girmesinin mümkün olmadığını söylediğini hatırlattı.
Halkı aldatma ve dün dündür, bugün bugündür politikasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, TOMA alımının derhal iptal edilmesini talep etti.
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun TOMA’nın halka karşı kullanılmayacağını söylemesinin gülünç ve acizlik göstergesi olduğunu belirten Korkmazhan, “TOMA, Polis Örgütü’nün envanterine girip, kullanımına verilecektir. Dolayısı ile TOMA’nın ne zaman, nasıl ve kime karşı kullanılacağının karar verme yetkisi Sn Yorgancıoğlu ve hükümetinde değil, Polis Örgütü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda olacaktır. Polis’te yaşanan işkence ve terfi skandalı karşısında bile adım atamayan Sn Başbakan Yorgancıoğlu, TOMA’nın halkımıza karşı kullanılmasını nasıl engelleyecek?” dedi.
“Doğru olan siyasi cesaret ve irade göstererek TOMA alımını derhal iptal etmek ve gerekli yasal değişiklikleri biran önce meclisten geçirerek sivilleşme ve demokratikleşmenin önünü açmaktır” diyen BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, hükümetin bu çerçevede atacağı adıma gereken her türlü desteği vermeye hazır olduklarının altını çizdi