BKP: “Emperyalizmin çözüm adına yeni bir plan dayatmasına karşıyız”

0
202
BKP:

ABD ve diğer emperyalist güçlerin Kıbrıs sorununun mimarları olduğunu, hedeflerinin Kıbrıs’ta iki ayrı devlete dayalı konfederal bir yapı oluşturmak ve Kıbrıslılar arasındaki çelişkileri deşerek çıkarlarını korumak olduğunu vurgulayan Abdullah Korkmazhan, Ekim ayından başlaması beklenen müzakerelerde, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında da belirtildiği gibi federal çözüm zeminine ve bugüne kadar üzerinde anlaşılan konulara saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Olası çözüm planının “Kıbrıslılar tarafında Kıbrıs için” anlayışı ile hazırlanması gerektiğini, bunun için cesaret ve irade sahibi olmanın yeterli olacağını belirten Korkmazhan, “ABD ve diğer emperyalist güçler Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek ve Kıbrıslıların çıkarına olacak bir çözüm peşinde değillerdir. Onları ilgilendiren “Kıbrıs’ı batmayan bir uçak gemisi” olarak kullanmaya devam etmeleri ve petrol ve doğal gaz gibi doğal zenginliklerimizi kendi çıkarlarına kullanmalarıdır. Son dönemde Kıbrıs sorununa ilgilerinin artmasının nedeni Kıbrıs petrol ve doğal gazını kontrol altında tutmaktır” dedi.
Türk tarafının Maraş ve Mağusa konusundaki tavrı kabul edilemez.
Sn Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, CTP-DP hükümeti ve Ankara’nın görüş birliği içerisinde Maraş’ın iadesi ve Mağusa Limanı’nın eş zamanlı açılmasını reddettiklerini ve bütünlüklü çözüm söylemi arkasına saklandıklarını vurgulayan BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, bu statükocu tavrın kabul edilemez olduğunu belirtti.
“Maraş ve Mağusa Limanı’nın açılmasını reddetmek, erken çözümün önüne taş koymaktır” diyen Abdullah Korkmazhan, BKP’nin çözüm süreci ile paralel bir şekilde Maraş’ın iadesi ve Mağusa Limanı’nın eş zamanlı açılması talebini yineledi.